Premier League
Pixabay/@KelvinStuttard
Autor Wojciech Olszowy - 31 Grudnia 2020

Nowa potęga Premier League? Klub z angielskiej elity z nowym wlaścicielem, wydali miliony

Premier League słynie z tego, że jest najbardziej wyrównaną ligą. O ile w tej kwestii można się spierać, tak w stwierdzeniu, że jest najbogatszą ligą nie ma żadnego kłamstwa. Gra w niej wiele klubów o potężnych budżetach. Do najmożniejszych zespołów dołączyła właśnie nowa ekipa.

  • Kolejny inwestor w Premier League
  • Amerykańska firma ALK Capital przejęła właśnie akcje Burnley
  • Klub obecnie jest na dole tabeli

Premier League to najbogatsza liga świata. To tam piłkarze zarabiają najwięcej i ich transfery są najdroższe. Angielska liga ma w swoich szeregach wiele klubów, które na brak gotówki nie narzeka. Budzi ona ogromne zainteresowanie, więc wynagrodzenia z praw telewizyjnych i umów sponsorskich są bardzo duże. Do tego dodać należy, iż chętnie swoje pieniądze w zespoły inwestują miliarderzy.

Premier League, czyli liga bogaczy

Premier League zdominowana jest przez najbogatsze kluby na świecie. Manchester City zasilany przez pieniądze szejków, co roku dokonuje ogromnych transferów, podobnie jak Chelsea należąca do miliardera Romana Abramowicza. Manchester United jest najdrożej wycenianym klubem. Pokaźnymi budżetami mogą się także pochwalić Liverpool oraz Tottenham. Ogromne pieniądze pozwalają im na posiadanie najlepszych zawodników i coroczną walkę o mistrzowski tytuł.

Inne kluby również nie odstają mocno, jeżeli chodzi o posiadane pieniądze. W ostatnich latach wiele klubów mocno się wzbogaciło. Kluczowym czynnikiem jest przede wszystkim atrakcyjność Premier League. Przyciąga uwagę wielu kibiców na całym świecie. Ogromna popularność przekłada się na wysokie wyniki oglądalności, a co za tym idzie większymi zarobkami z praw telewizyjnych. Władze ligi dzielą pieniędze między kluby po równo, każdy dostaje takie same kwoty.

Ta popularność angielskiej ligi przyciąga także sponsorów. Ci chcą wykorzystywać zasięgi klubów w celach reklamy i płacą za taką możliwość duże pieniądze. Umowa Manchesteru United z Chevroletem gwarantuje Czerwonym Diabłom blisko 84 milionów dolarów za jeden sezon. Chelsea podpisało niedawno umowę z brytyjską firmą telekomunikacyjną Three, która za sezon przekaże klubowi 52 milionów dolarów. Podobną kwotę otrzymuje Manchester City od linii lotniczych Etihad.

Mało kto wie, kim jest żona Dawida Kubackiego. Była blisko związana ze sportem, trenowała latamiMało kto wie, kim jest żona Dawida Kubackiego. Była blisko związana ze sportem, trenowała latamiCzytaj dalej

Kolejnym źródłem bogactwa angielskich klubów są ich właściciele. Najbogatszy jest Szejk Mansour (20 miliardów dolarów), do którego należy Manchester City. Dalej jest Roman Abramowicz i Chelsea (11 mld), Stan Kroenke i Arsenal (10 mld). W czołowej dziesiątce są jeszcze Leicester City, Tottenham, Aston Villa, Wolverhamton, Manchester United, Crystal Palace, Newcastle, Liverpool oraz Everton. Każdy z właścicieli tych zespołów ma przynajmniej ponad miliard dolarów.

Premier League. Nowy bogacz w stawce

Teraz do tego grona bogaczy dołączy także Burnley. Klub został właśnie przejęty przez amerykańskich inwestorów. Tę informację przekazało Burnley w czwartkowy poranek za pośrednictwem swojej strony internetowej. Inwestorem jest amerykańska firma ALK Capital, która przejęła 84 procent udziałów klubu. Transakcję zatwierdziły władze Premier League.

ALK specjalizuje się w inwestycjach w branży medialnej oraz sportowej. W nowym rozdziale historii klubu przewodzić będzie Alan Pace, który w zarządzaniu w sporcie ma 10-letnie doświadczenie, pracując m.in. w klubie MLS Real Salt Lake. - Dzisiejszy dzień wyznacza nową erę dla Burnley. Stajemy się włodarzami tego historycznego klubu i opieramy się na imponującej pracy, którą Mike Garlick i Sean Dyche oraz wszyscy w Burnley zrobili, by uczynić klub stabilnym finansowo - mówi Pace.

Dotychczasowy prezes klubu Mike Garlik nie odchodzi, lecz zmieni stanowisko. Będzie zasiadał w radzie dyrektorów ALK w Burnley i będzie wspomagał nowych właścicieli swoim doświadczeniem. - Garlick, wraz z byłym akcjonariuszem, Johnem Banaszkiewiczem, pozostanie w nowej radzie dyrektorów ALK Capital w Burnley, zapewniając płynną zmianę właściciela i dostarczając cennej wiedzy ze swojej ośmioletniej kadencji prezesa klubu - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

- Z bogatym dziedzictwem, wspaniałą akademią i oddanymi kibicami ten klub ma solidne podstawy, aby odnieść sukces. - zapowiedział Pace. Burnley obecnie znajduje się na szesnastym miejscu tabeli Premier League. Na koncie ma szesnaście punktów, a nad strefą spadkową ma przewagę pięciu oczek.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News