Przemysław Tytoń
ANDRZEJ IWANCZUK/Reporter
Autor Piotr Bernaciak - 25 Listopada 2020

Czy Przemysław Tytoń był najlepszym Polakiem na Euro 2012?

Przemysław Tytoń niewątpliwie został jednym z bohaterów Euro 2012. Co ciekawe, nic nie zapowiadało, by jeden z rezerwowych bramkarzy naszej kadry miał nagle doczekać się tak wielkiej popularności.

Reprezentacja Polski mistrzostwa Europy w 2012 roku rozpoczęła od meczu w Warszawie z Grecją. Wśród kibiców panował optymizm, który szybko zmienił się jednak w pesymizm. W ciągu 90 minut meczu Polacy przeżyli prawdziwy emocjonalny rollercoaster.

Choć na przerwę schodziliśmy z prowadzeniem 1:0 i grając w przewadze, to szybko okazało się, że Grecy nie mają zamiaru godzić się z porażką. Wyrównał Dimitrios Salpingidis, a kilkanaście minut później za faul pod własną bramką czerwoną kartkę obejrzał Wojciech Szczęsny.

Do bramki z marszu wszedł Przemysław Tytoń, który musiał bronić rzut karny. Golkiper PSV Eindhoven tuż przed turniejem został drugim bramkarzem, gdy Łukasz Fabiański nabawił się na zgrupowaniu poważnej kontuzji.

Ku uciesze milionów Polaków bramkarz będący wówczas mało znaną postacią obronił uderzenie z jedenastu metrów i zapisał się w historii polskiego futbolu - do dziś żadnemu innemu polskiemu bramkarzowi nie udało się obronić jedenastki na mistrzostwach Europy.

Dziś Przemysław Tytoń jest bramkarzem FC Cincinnati z amerykańskiej MLS i wiele wskazuje na to, że niebawem pomyśli o powrocie do ojczyzny. Tu kibice z pewnością będą wspominać go dobrze nawet wiele lat po zakończeniu kariery.