PZP koronawirus
facebook.com/@polswim
Autor Łukasz Kowalski - 25 Grudnia 2020

PZP drwi z rządowych zakazów. Chcieli wprowadzić obostrzenia na baseny, ale znaleziono sprytny sposób

PZP postanowił sprytnie wykorzystać zapis w rozporządzeniu rządowym dotyczącym nowych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Od 28 grudnia z basenów będą mogli korzystać jedynie zawodnicy powołani do reprezentacji Polski. W związku z tym władze związku postanowiły wysłać powołania dla wszystkich pływaków z rocznika 2011 i starszych. Oznacza to, że wszyscy zwodnicy zarejestrowani w bazie PZP będą mogli trenować w tych dniach.

  • PZP jedną decyzją obeszło rządowe obostrzenia związane z walką z pandemią koronawirusa
  • Polski Związek Pływacki powołał do kadry narodowej wszystkich zawodników z rocznika 2011 i starszych
  • Wszyscy zarejestrowani zawodnicy będą w najbliższych dniach mogli korzystać z basenów i pływalni

PZP po raz kolejny ucierpiał po kolejnych obostrzeniach związanych z walką z epidemią koronawirusa. Rozporządzenie z 22 grudnia mówi, że od najbliższego poniedziałku całkowicie zakazane będzie korzystanie z basenów. Wyjątek zrobiono jedynie dla "członków kadry narodowej polskich związków sportowych".

Właśnie ten zapis władze Polskiego Związku Pływackiego postanowiły sprytnie wykorzystać. Władze związku w środę postanowiły, że do kadry narodowej powołują wszystkich zawodników zarejestrowanych w Systemie Ewidencji Zawodników PZP (posiadających licencje PZP) z rocznika 2011 i starszych.

PZP sprytnie obeszło rządowe obostrzenia

Ta decyzja oznacza, że wszyscy zawodnicy zarejestrowani w bazie związku, ze wskazanego przedziału wiekowego będą legalnie mogli korzystać z basenów. Pływacy otrzymają powołanie do reprezentacji Polski do 31 stycznia.

- Niebawem na stronie związku pojawią się dokładne listy z nazwiskami - powiedział w rozmowie z Onetem Paweł Słomiński, prezes PZP. Na razie nie wiadomo, czy decyzja związku spotka się z reakcją rządu i zaostrzeniem obostrzeń.

Druzgocące wieści z rana. Zmarł kultowy piłkarz, miał wielu fanów w PolsceDruzgocące wieści z rana. Zmarł kultowy piłkarz, miał wielu fanów w PolsceCzytaj dalej

- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Prawda jest taka, że gdyby został tylko ten wyjątek dotyczący kadry narodowej w tym starym układzie, gdzie było ok. 500 zawodników, to nawet oni nie mieliby możliwości treningu, bo tym bardziej nie opłacałoby się otwieranie basenów tylko dla nich. Bo to często jest po jednym czy dwóch pływaków w danym mieście - powiedział Słomiński.

- Ktoś, kto wymyślił ten przepis nie wziął tego pod uwagę, więc my, chcąc ratować sytuację, wszystkich włączyliśmy do kadry. Mamy takie umocowanie w prawie, nie działamy przeciwko niemu, a w dobrej wierze - dodał.

Związek powołał wszystkich zawodników z rocznika 2011 i starszych do reprezentacji Polski

Decyzja władz związku została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez środowisko pływackie. - Cieszę się z tego. Proszę mi wierzyć, każda decyzja, którą uchwalamy jest zawsze podejmowana w dobrej wierze. Nie zawsze się może spotkać z uznaniem wszystkich, ale takie jest życie - skomentował Słomiński.

Dzięki środowej decyzji związku wielu pływaków będzie mogło wrócić do treningów w wodzie. Wcześniej taką możliwość mieli tylko najlepsi polscy pływacy. Z kolei dzieci i młodzież byli jej pozbawieni.

Baseny i pływalnie w tym roku zostały dwukrotnie zamknięte. Zarówno wiosenny, jak i jesienny lockdawn najbardziej uderzył w amatorów sportu. Pływalnie dla nich pozostają zamknięte bez przerwy od 17 października.

Na razie nie wiadomo kiedy baseny i pływalnie zostaną otarte dla wszystkich. Niedawno w rozmowie z RMF FM, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd nie planuje otwarcia siłowni, klubów fitness, basenów i pływalni przed 18 stycznia.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News