Reprezentacja Polski
YouTube/FalubazTV
Autor Wojciech Olszowy - 17 Grudnia 2020

Wybrano nowego trenera seniorskiej kadry Polski. Zastąpi Marka Cieślaka, kontrakt na dwa lata

Reprezentacja Polski w żużlu ma nowego trenera. Został nim Rafał Dobrucki. Zastąpił on utytułowanego Marka Cieślaka. Dobrucki pracę szkoleniowca pierwszej kadry będzie łączył z funkcją opiekuna drużyn młodzieżowych. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli się ponownie cieszyć z dobrych wyników - zapowiedział nowy trener polskich żużlowców.

  • Rafał Dobrucki nowym trenerem reprezentacji Polski w żużlu
  • Zastąpił on legendarnego Marka Cieślaka
  • Dobrucki osiągnął wiele sukcesów z młodzieżowymi reprezentacjami
  • Będzie łączył funkcję trenera seniorskiej i młodzieżowej kadry

Reprezentacja Polski w żużlu od teraz będzie prowadzona przez Rafała Dobruckiego. To trener, który do wielu sukcesów doprowadził młodych żużlowców. Teraz ma za zadanie zdobywać medale z dorosłą kadrą.

Reprezentacja Polski w żużlu z nowym trenerem. Kim jest Rafał Dobrucki?

O nominacji Rafała Dobruckiego na stanowiska trenera reprezentacji Polski w żużlu poinformował w czwartek poinformował przewodniczący Głównej Komisji Sportów Żużlowych w PZM, Piotr Szymański. W swojej wypowiedzi zdradził szczegóły umowy z nowym szkoleniowcem. - Podczas spotkania z prezesem związku oraz samym trenerem ustaliliśmy, że pierwsza umowa będzie trwała 2 lata - wyjaśnił Szymański.

Rafał Dobrucki od 2012 roku pracował z młodzieżowymi reprezentacjami w żużlu. Zdobył z nimi osiemnaście medali. Osiągane wyniki skłoniły PZM do awansowania trenera na stanowisko w dorosłej kadrze. - Rafał jak wszyscy państwo wiecie jest od 2012 roku jest trenerem kadry juniorów. Jesteśmy zadowoleni z wyników. Współpraca z Polskim Związkiem Motorowym układała się bardzo dobrze. Naturalną koleją rzeczy było, że po trenerze Marku Cieślaku obejmie Rafał Dobrucki. - mówi przewodniczący GKSŻ.

Dobrucki to były żużlowiec. Urodził się w 1976 roku. Na żużel był skazany, gdyż tę dyscyplinę uprawiał jego ojciec, Zbigniew, który zdobywał złoto Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Rafał Dobrucki karierę rozpoczynał jeżdżąc dla Polonii Piła. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Z Polonią sięgnął po trzy złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Dwukrotnie powtórzył to osiągnięcie z Falubazem Zielona Góra. W gablocie 44-latka są także srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów oraz dwa brązowe medale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Karierę zakończył w 2011 roku po wypadku, w którym doznał ciężkiej kontuzji.

Fenomenalna forma reprezentantki Polski. Zmiażdżyła konkurentki, wygrała zawody, wielkie brawaFenomenalna forma reprezentantki Polski. Zmiażdżyła konkurentki, wygrała zawody, wielkie brawaCzytaj dalej

Nowy trener cieszy się ze swojej nominacji: - Bardzo dziękuję za tę nominację. To przyjemność oraz zaszczyt móc pracować z najlepszą żużlową reprezentacją na świecie. Zdaję sobie sprawę z tego, jakie oczekiwania wiążą się z tą posadą, mając takie wsparcie jestem pewien, że będziemy mogli cieszyć się z osiąganych wyników. Zmagania kadry A to zupełnie inny kaliber. Trzeba się do nich bardzo dobrze przygotować i myślę, że to się uda. - mówi Dobrucki.

Nie rozstaje się jednak z kadrami młodzieżowymi. Będzie pełnił obie funkcje jednocześnie. - Taka koncepcja została mi zaproponowana. Kolizji nie ma. Zdecydowanie więcej pracy i imprez jest z kadrą młodzieżową. To absorbuje najwięcej czasu. Kadra A to jest mniej imprez, ale mają inny kaliber. Trzeba się do nich dobrze przygotowywać, żeby walczyć o najwyższe laury - tłumaczy Dobrucki.

Tak duży zakres pracy wymagać będzie wkładu wielu osób, które wspomogą nowego trenera. Dobrucki już podaje kilka nazwisk, które znajdą się w jego sztabie. - Potrzebni będą ludzie, którzy mnie będą wspierać. Są to kreatywne osoby. Myślę tutaj o Dariuszu Cieślaku, będzie kierownikiem i koordynatorem kadry. Rozmawiam z trenerem, który będzie miał zająć się bliżej zawodnikami startującymi na motocyklach o pojemnościach 250 cc i niższych. Chodzi o to, żeby aktywować młodzież do speedwaya. Na pewno w kadrze będzie trener od przygotowania ogólnorozwojowego. Fizjoterapeuta i psycholog oraz klinika, która będzie naszym partnerem też jest moim celem

Reprezentacja Polski w żużlu żegna utytułowanego trenera

Rafał Dobrucki zastąpił na stanowisku trenera legendę polskiego żużla, Marka Cieślaka. Pełnił on funkcję szkoleniowca kadry w 2003 roku oraz wrócił do niej w 2007 roku, pracując aż do tego roku. Z reprezentacją Polski w żużlu osiągnął mnóstwo sukcesów. Pod jego wodzą Polacy zdominowali tory na całym świecie. W sumie zdobyli trzynaście medali, w tym aż siedem złotych. Polscy żużlowcy triumfowali w Pucharze Świata.

Już raz Dobrucki zastępował Cieślaka. Tak było w 2012 roku, kiedy przejął funkcję trenera w Falubazie. - Objęcie kadry to dla mnie przede wszystkim olbrzymi honor i cieszę się, że dziś stoję w tym miejscu. Wyniki Kadry z Markiem Cieslakiem będzie niezwykle trudno powtórzyć. Okoliczności są teraz zupełnie inne. Nie mam wątpliwości, że ten worek medali waży sporo, ale chciałbym od tego uciekać. Pamiętajmy, bo to przyjemne, ale zostawmy to też za sobą. - mówi Dobrucki

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News