Reprezentacja Polski żużel
Zestadionu.pl
Autor Łukasz Kowalski - 23 Grudnia 2020

Przed chwilą ogłoszono powołania do reprezentacji Polski. Selekcjoner Rafał Dobrucki wybrał kadrę, wielka nowość

Reprezentacja Polski na żużlu przechodzi w ostatnich dniach wielkie zmiany. Rafał Dobrucki, który na stanowisku selekcjonera zastąpił Marka Cieślaka, już wprowadza swoje porządki. Nowy opiekun polskiej kadry wysłał już powołania na sezon 2021. Do tego Polskę czeka rozbudowa zaplecza pierwszej reprezentacji. Utworzone zostały kategorie wiekowe w kadrach młodzieżowych.

⦁ Reprezentacja Polski na żużlu przechodzi przez okres wielkich zmian
⦁ Nowy selekcjoner Rafał Dobrucki już wprowadza swoje porządki
⦁ Znamy kadry Polaków na sezon 2021
⦁ W kadrach młodzieżowych pojawiła się nowa kategoria wiekowa

Reprezentacja Polski na żużlu wchodzi w zupełnie nowy okres swojej historii. Przez ostatnie 14 lat trenerem polskiej kadry był Marek Cieślak. Kilka dni temu zastąpił go Rafał Dobrucki, który wcześniej pełnił funkcję trenera polskich juniorów.

Dobrucki przez przynajmniej najbliższe dwa lata będzie trenerem seniorów i juniorów. W środę nowy selekcjoner ogłosił listę powołanych do poszczególnych reprezentacji. Nowością jest pojawienie się kategorii wiekowej U23.

Reprezentacja Polski na żużlu wchodzi w nowy okres swojej historii

Do kadry po roku nieobecności powrócą Maciej Janowski i Piotr Pawlicki. Filarem składu pozostaje dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów, a kadrę uzupełnią Patryk Dudek, Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Szymon Woźniak.

- Niespodzianek szczególnych nie ma. Nie ma kadry podzielonej na dwie części seniorów i juniorów. Podzieliliśmy kadry na więcej kategorii wiekowych, co wynika ze specyfiki imprez, które już się odbywały i będą kontynuowane w przyszłym roku. Jest to bardziej transparentne - powiedział selekcjoner polskiej kadry, cytowany przez WP Sportowe fakty.

Marcin Najman specjalnie dla ZeStadionu. „W życiu nie uderzyłbym Stanowskiego”Marcin Najman specjalnie dla ZeStadionu. „W życiu nie uderzyłbym Stanowskiego”Czytaj dalej

Do kadry U21 powołanych zostało pięciu zawodników: Wiktor Jasiński, Wiktor Lampart, Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki i Karol Żupiński. Z kolei kadrę U19 będą tworzyć: Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski, Damian Ratajczak i Sebastian Szostak.

- Celem w najwyższej kategorii seniorów jest uzyskania złotego medalu w SoN. Nie udało się tego zdobyć tego wcześniej z różnych względów. Będziemy czekać też na to, co będzie w przyszłości, czy wróci Drużynowy Puchar Świata. W niższych kategoriach chcemy utrzymać to, co udało się zdobyć w tym roku czyli DMŚJ i DMEJ - zdradził Dobrucki.

Były zawodnik m.in.: Unii Leszno wyznał, że liczy także na sukcesy swoich podopiecznych także w indywidualnych zawodach. - Jestem przekonany, że również w Grand Prix chłopaki będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Bartosz Zmarzlik potwierdził, że jest liderem na rynku światowym. Macieja Janowskiego stać również na walkę o najwyższe cele ze złotym medalem włącznie. Krzysztof Kasprzak z zaskoczenia awansował, ale jest to dla niego nowe otwarcie w Grand Prix. Jeśli podejdzie do tego spokojnie, może powalczyć - podkeślił.

Znamy powłoania do polskiej kadry na przyszły sezon

Wiarę w to, że nowe otwarcie w polskim żużlu będzie jak najlepsze, mają także w Głównej Komisji Sportu Żużlowego. - Rafał powiedział już o czym marzymy i o co chcemy walczyć. Myślę, że nie tylko Polskiemu Związkowi Motorowemu, ale wszystkim kibicom zależy, żeby Polacy wygrywali. Była era duńska, angielska, mamy erę polską. Wierzę w Rafała, wierzę, że podoła wyzwaniu, a na koniec przyszłego roku będziemy cieszyć się z dużej liczby medali, wywalczonych przez reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych - powiedział przewodniczący, Piotr Szymański cytowany przez WP Sportowe Fakty.

Jednocześnie podano szczegóły dotyczące startów w przyszłorocznych eliminacji SEC i SGP. Szymański zapewnił, że przystąpią do nich zawodnicy, którzy wywalczyli sobie prawo startu podczas finałów Złotego Kasku 2019 i 2020.

- Wiadomo, że przez pandemię w tym roku nie było eliminacji do cyklu SGP, tylko od razu Grand Prix Challenge. Wszyscy, którzy uzyskali takie prawo z finałów Złotego Kasku mają nadal szansę startów. Oczywiście, jeśli wyrażą chęć startowania w tych eliminacjach. Co do rozdziału poszczególnych miejsc w eliminacjach ogłosimy to w terminie późniejszym - powiedział Szymański.

Wyjawiono także najbliższe plany reprezentacji Polski. Na początku lutego miałoby się rozpocząć zgrupowanie kadry, ale w związku z pandemią koronawirusa nie wiadomo czy do takiego dojdzie. Docelowo lutowe zgrupowanie reprezentacji na stałe miałoby się wpisać w kalendarz przygotowań Biało-Czerwonych do sezonu.

- Obóz kadry jest przygotowywany. Rozesłaliśmy oferty do trzech ośrodków. One aktualnie spływają. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, w jakich okolicznościach w kwestii pandemii i związanych z nią zakazów będziemy w nowym roku. Obecne obostrzenia obowiązywać mają do 17 stycznia. Obóz zaplanowany na 1 lutego. Będziemy czekać jak najdłużej z decyzją czy on się odbędzie. Plany są takie, by obóz kadry wpisany był na stałe do kalendarza od 1 lutego. Pozwoli to klubom budować swój rytm przygotowań do sezonu, a data obozu kadry ma być stała - tłumaczył Dobrucki.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News