Reprezentacja Polski
Youtube TVP Sport
Autor Piotr Mika - 29 Września 2020

Reprezentacja Polski na Igrzyskach w Barcelonie dokonała niemożliwego. Pamiętacie srebrną kadrę Janusza Wójcika? (WIDEO)

Reprezentacja Polski w 1992 roku osiągnęła ostatni wielki sukces na arenie międzynarodowej. Pod wodzą Janusza Wójcika polscy piłkarze sięgnęli po srebro Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, zapisując piękną kartę w historii reprezentacji. Niewiele zabrakło, aby nasza kadra powtórzyła sukces z 1972 roku, gdy sięgała po olimpijskie złoto.

Reprezentacja Polski największe sukcesy święciła w latach 70. XX wieku, jednak później zdołała jeszcze nawiązać do największych triumfów sprzed lat. Ostanim medalem międzynarodowej imprezy, jaki zdobyła nasza kadra, jest srebro Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Piłkarze prowadzeniu przez Janusza Wójcika byli o krok od złota, ale i tak odnieśli wielki sukces.

W grupie Polacy rywalizowali z Włochami, Stanami Zjednoczonymi oraz Kuwejtem. Nasza reprezentacja do kolejnej fazy rozgrywek awansowała z pierwszego miejsca po dwóch zwycięstwach i jednym remisie. W kolejnych fazach, ćwierćfinale i półfinale, Polska nie dawała szans rywalom, wygrywając z Katarem 2:0 oraz z Australią aż 6:1. W finale podopieczni Janusza Wójcika spotkali się z gospodarzami, Hiszpanią.

Mimo że to nasz zespół wyszedł na prowadzenie za sprawą gola Wojciecha Kowalczyka, to ostatecznie Polacy musieli uznać wyższość Hiszpanów, którzy decydującą bramkę zdobyli w 90. minucie meczu. Ostatecznie reprezentacja Polski przegrała 2:3, ale i tak osiągnęła duży sukces. Warto przypomnieć również, że królem strzelców tamtych igrzysk został Andrzej Juskowiak, który strzelił aż 7 goli. Poniżej przypominamy historyczny finał z 1992 roku.

Retro TVP Sport: Polska – Hiszpania 2:3, finał IO Barcelona 1992

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News