Robert Lewandowski i Zbigniew boniek
Youtube/Łączy nas piłka
Autor Piotr Bernaciak - 29 Września 2020

Internauci wybrali najlepszego piłkarza w historii polskiej piłki. Wybór jest kontrowersyjny

Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy może Kazimierz Deyna - który z nich był najlepszy polskim piłkarzem w historii? Internauci dokonali wyboru. Jest on zaskakujący.

Robert Lewandowski w ostatnim czasie odnosi pasmo sukcesów. Na gali Polskiego Związku Piłki Nożnej zorganizowano głosowanie na najlepszą jedenastkę stulecia, jako jeden z dwóch obecnie grających piłkarzy został wyróżniony miejscem w pierwszym składzie. Drugim był Łukasz Piszczek, który niedawno zakończył karierę reprezentacyjną. W drużynie gwiazd znaleźli się także m.in. Zbigniew Boniek, prezes PZPN a także Kazimierz Deyna. Internauci stanęli przed jeszcze trudniejszym wyborem - który z polskich piłkarzy był najlepszy w ostatnim stuleciu?

Robert Lewandowski najlepszym polskim piłkarzem ostatniego stulecia?

PZPN zorganizował galę, podczas której wyłonił najlepszą jedenastkę stulecia reprezentacji Polski, "Wirtualna Polska" dała internautom możliwość wyboru najlepszego piłkarza w historii polskiej piłki. W gronie nominowanych znalazło się dziewięciu graczy: bramkarze Józef Młynarczyk i Jan Tomaszewski, obrońca Władysław Żmuda, pomocnicy Kazimierz Deyna oraz Zbigniew Boniek a także czterech napastników: Ernest Wilimowski, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Robert Lewandowski.

Nieoczekiwanie aż 50% głosów zdobył Lewandowski, który wygrał to głosowanie. Na trzecim miejscu znalazł się Deyna (19%), natomiast trzeci był Włodzimierz Lubański (15%). Zaskakuje brak miejsca na podium dla Bońka, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji (8%). Łącznie głos oddało 12230 osób.

Dalsze miejsca zajęli Lato (3%) i Wilimowski (2%). Najmniej doceniono zawodników defensywnych. Żmuda, Tomaszewski i Młynarczyk otrzymali zaledwie po 1% głosów.

Robert Lewandowski w najbliższych latach może poprawić swój bilans

Czy ten wynik jest sprawiedliwy? Lewandowski rozegrał ze wszystkich piłkarzy najwięcej meczów i strzelił najwięcej goli, do tego osiągnął z reprezentacją ćwierćfinał Euro 2016. Jednak jego poprzednicy zdobyli m.in. medale na mundialacj w 1974 i 1982 roku, a Lato na pierwszym z nich został królem strzelców. Bardzo ciężko jest porównać piłkarzy z różnych epok. Możliwe jest to, że w tamtym czasie Lewandowski byłby najlepszy na świecie, jak i nie można wykluczyć tego, że przez dużą konkurencję nie mógłby wywalczyć sobie miejsca w pierwszym składzie reprezentacji Polski.

Napastnik Bayernu Monachium w kolejnych latach jeszcze bardziej poprawić swoje osiągnięcia. Najbliższa duża impreza, jaka go czeka, to Euro 2020. Następnie MŚ 2022, które odbędą się w Katarze. W czasie Euro 2024 będzie miał 35 lat i bardzo możliwe, że to będzie jego ostatni wielki turniej.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News