Ryszard Szurkowski zdrowie
screen - youtube.com/tvp sport
Autor Łukasz Kowalski - 24 Grudnia 2020

Legenda polskiego sportu walczy o powrót do zdrowia. Wielu Polaków nawet nie wie o jego stanie, bardzo przykre

Ryszard Szurkowski od dwóch i pół roku stara się wrócić do zdrowia po wypadku, do jakiego doszło w czerwcu 2018 roku. Od tamtego czasu wybitny kolarz przechodzi przez żmudny i ciężki proces rehabilitacji. Jak sam twierdzi, z jego stanem zdrowia jest już coraz lepiej. O walce byłego zawodnika o powrót do zdrowia opowiedział dziennikarz "Super Expressu".

⦁ Ryszard Szurkowski od dwóch lat stara się wrócić do zdrowia
⦁ Od 2,5 roku były kolarz przechodzi żmudną i ciężką rehabilitację
⦁ Stan zdrowia legendarnego kolarza się poprawia

Ryszard Szurkowski już 2,5 roku walczy o powrót do zdrowia. Były kolarz w czerwcu 2018 roku podczas rajdu amatorów i weteranów doznał czterokończynowego porażenia kończyn. Od tamtej pory jest przykuty do łóżka.

Tragedia byłego kolarza rozegrała się 10 czerwca 2018 roku. Podczas rajdu weteranów w niemieckim Koeln. Szurkowski jechał z prędkością ok. 40 km/h godzinę, tuż przed nim wywróciło się dwóch zawodników. Były kolarz nie miał szans wyhamować i z impetem uderzył o asfalt. Na samego kolarza później wpadli jeszcze inni zawodnicy.

Ryszard Szurkowski walczy o powrót do zdrowia

Od razu było wiadomo, że uraz Szurkowskiego jest bardzo poważny. Natychmiast został przetransportowany do szpitala i jeszcze w Niemczech przeszedł pierwsze operacje. Od tamtego czasu trwa jego walka o powrót do zdrowia.

W tym czasie Szurkowski przeszedł operację twarzy, a na początku tego roku jeszcze operację prawej dłoni. Niedawno odwiedził go dziennikarz "Super Expressu", który opisał jego walkę o powrót do zdrowia.

Adam Małysz dotkliwie zaatakowany przez Polaków. Wszystko przez jedno zdjęcie, spotkała go lawina hejtuAdam Małysz dotkliwie zaatakowany przez Polaków. Wszystko przez jedno zdjęcie, spotkała go lawina hejtuCzytaj dalej

Szurkowski wciąż porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Długa i ciężka rehabilitacja działa. Były kolarz podkreśla, że zaraz po wypadku był przykuty do łóżka, a teraz może samodzielnie wykonywać pewne czynności.

- Jeszcze daleko mi do tego, by stanąć na nogach o własnych siłach. Ale jest zdecydowanie inaczej niż w roku 2018. Wtedy leżałem jak kłoda, a teraz mogę swobodnie siedzieć, sam poprawić pozycję, nachylić się. Mięśnie mam silniejsze - mówił w rozmowie z "SE".

Żmudna i kosztowna rehabilitacja Szurkowskiego przynosi efekty

Były kolarz nadal nie może chodzić. Trzy razy w tygodniu jest podwieszany na specjalnym urządzeniu, które wymusza pozycję wyprostowaną i wzmacnia mięśnie. Do tego od czasu do czasu kręci pedałami na rowerku stacjonarnym podpięty do specjalnego wyścigu.

- Kilka minut mogę kręcić, ale każde przekręcenie jest trudne - wyznał Szurkowski. - Nie ma chyba ani lekarzy, ani rehabilitantów, ani ja sam nie jestem w stanie powiedzieć, do jakiego stopnia sprawności mogę dojść. Zdaję sobie sprawę, co to za uszkodzenie i że nie wrócę do stanu wyjściowego. Ale skoro są postępy, trzeba wierzyć, że będzie lepiej - powiedział były mistrz świata.

W trakcie wypadku uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy. Postęp w powrocie do zdrowia jest możliwy dzięki wsparciu żony, a także właśnie dzięki kosztownej rehabilitacji. "Super Express" zapytał legendarnego kolarza o życzenia i wymarzony prezent na święta.

- Chciałbym, żeby zregenerował mój rdzeń kręgowy - odpowiedział Szurkowski. - Właśnie w chwili tej rozmowy oprawiamy i ubieramy z żoną choinkę. Ja tylko wskazuję, gdzie powiesić bombki, cukierki, pierniki - dodał.

Leczenie i rehabilitację Ryszarda Szurkowskiego wspierać można poprzez Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990
konto bankowe: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759 z dopiskiem „RYSZARD SZURKOWSKI – rehabilitacja"
lub poprzez serwis https://pomagam.pl/wyscigtrwa

Źródło: Super Express

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News