sędzia
pixabay
Autor Mateusz Wysokiński - 30 Stycznia 2020

Były polski sędzia piłkarski skazany. Ustawiał spotkania polskiej ligi

Sędzia piłkarski podejrzewany był o ustawianie spotkań II lidze. Mężczyzna, który swój przestępczy proceder praktykował między 2003 a 2005 rokiem, zasłynął pomaganiem drużynom Cracovii, Podbeskidziu Bielsko-Biała, a także GKS-owi Bełchatów. Mężczyźnie udowodniono ustawienie 19 meczów na drugim poziomie rozgrywkowym. W związku z tym sąd podjął decyzję względem słynnego swego czasu arbitra - Jacka P.

Sędzia piłkarski, który obierał łapówki za ustawianie meczy w II lidze został skazany. Jacek P., który dorobił się miana arbitra międzynarodowego został ukarany karą za ustawienie 19 spotkań między 2003 a 2005 rokiem. Jacek P. i jego wspólnik w przestępczych działaniach - Rafał R. dostali dzisiaj wyroki. Panowie słynęli z ustawiania meczy Cracovii, gdy ta walczyła o Ekstraklasę. Surowość tej kary powinna przemówić do rozsądku wszystkim sędziom. Tak dużego wyroku w polskiej piłce nie było od dawna.

Polskich skoczków obejrzą tylko najwytrwalsi. Nieludzkie godziny weekendowego konkursuPolskich skoczków obejrzą tylko najwytrwalsi. Nieludzkie godziny weekendowego konkursuCzytaj dalej

Sędzia Jacek P. skazany. Udowodniono mu ustawienie 19 spotkań

Kartoteka Jacka P. w meczach polskiej II ligi obfitowała w przestępczą działalność. Sędzia międzynarodowy bardzo ochoczo przyjmował korzyści majątkowe od działaczy Cracovii, Podbeskidzia Bielsko-Biała, a za podyktowanie rzutów karnych drużynie GKS-u Bełchatów w meczu z Polarem Wrocław miał otrzymać 5 tysięcy złotych. W kryminale pomagał mu Rafał R., który sędziował mecze "Pasiaków", mimo że sam był jednym z członków rady nadzorczej klubu z Krakowa. Panowie usłyszeli dzisiaj wyroki skazujące. P. dostał grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych, karę 2 lat i 8 miesięcy miesięcy więzienia, a dodatkowo został zmuszony do zwrócenia wszystkich kwot, których dorobił się z łapówek, a także dostał zakaz organizowania imprez sportowych na okres pięciu lat.

Z kolei Rafał R. dostał o wiele mniejszą karę. Były arbiter został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 14 tysięcy złotych grzywny w związku z sędziowaniem na korzyść Cracovii.

Wyrok skazujący surowy, ale sprawiedzliwy

Sędzia, który prowadził postępowanie, a więc Tomasz Mrzygłód przyznał, że drakoński wymiar kary wynika z chęci nauczenia arbitrów w całej Polsce, że muszą wykonywać swój zawód rzetelnie i bez przyjmowania korzyści majątkowych.

- Ma też dać przykład społeczeństwu, że tego rodzaju zachowania nie zostaną zapomniane i wybaczone oraz będą ścigane, jeśli się powtórzą w przyszłości. Tego rodzaju patologia toczyła przez wiele lat całe środowisko piłkarskie. Dobrze się stało, że te jawne i bezczelne zachowania polegające na przyjmowaniu korzyści majątkowych zostały prawie wyeliminowane - powiedział sędzia Mrzygłód

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskie siatkarki zmagają się z dramatem. Cudem uniknęły walkowera
  2. Polskich skoczków obejrzą tylko najwytrwalsi. Nieludzkie godziny weekendowego konkursu
  3. Robert Lewandowski pobije kolejny rekord. Kibice przecierają oczy ze zdziwienia
  4. Stroje Polaków na Euro 2020 nie będą biało-czerwone? PZPN nie pozostawia złudzeń (FOTO)
  5. Łukasz Fabiański pokazał klasę po powrocie z kontuzji. Radosne wiadomości w sprawie bramkarza
  6. Smutne doniesienia o Piotrze Żyle. Media dotarły do nieznanych faktów, był na skraju

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News