Siatkówka
Pixabay TaniaVdB
Autor Mateusz Dziubiński - 16 Grudnia 2020

Wielka afera w polskiej siatkówce. Narobił gigantycznych długów i dostał nagrodę

Siatkówka w Polsce cieszy się wielką popularnością. Polski sport właśnie za sprawa siatkarzy i siatkarek przeżywał jedne z najpiękniejszych chwil w ostatnich latach. Wielu kibiców i ekspertów dziwi zatem sytuacja, która ma miejsce w Polskiej Lidze Siatkówki. Jednym z członków Rady Nadzorczej PLS jest człowiek, który odpowiada za wielkie zadłużenie jednego z najlepszych klubów w naszym kraju.

  • Wielka afera w Polskiej Lidze Siatkówki
  • Członkiem Rady Nadzorczej PLS jest prezes bardzo poważnie zadłużonego klubu
  • W środowisku nie brakuje głosów, że powinien on zostać wykluczony ze struktur władz ligi

Siatkówka w środę zagości do Lublina, gdzie odbędzie się mecz o tzw. Superpuchar 2015-2020 PLS-u. W tym roku mecz ten zastąpi tradycyjne spotkanie o Superpuchar Polski. Decyzji, jak i jednemu z uczestników spotkania od dawna towarzyszą wielkie kontrowersje.

Siatkówka. Mecz o Superpuchar w cieniu afery finansowej

Środowisko polskiej siatkówki musi zmierzyć się ze sporych rozmiarów skandalem. Sprawa stała się głośna za sprawą meczu, który w środę odbędzie się w Lublinie. W meczu o Superpuchar 2015-2020 PLS-u zagrają Chemik Police i Grot Budowlani Łódź. Stawką oprócz pucharu jest także nagroda finansowa w wysokości 50 tys. złotych.

Ekipa z Łodzi nie powinna w ogóle brać udziału w tym meczu, jednak otrzymała takie prawo po decyzji zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. DevelopresSkyRes Rzeszów, któremu należało się miejsce w grze o Superpuchar, został wykluczony z uwagi na kwarantannę po wykryciu COVID-19 w zespole.

Sprawa budzi wielkie kontrowersje głównie z uwagi na osobę prezesa Grotu Budowlanych Łódź. Marcin Chudzik jest członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki. Działacz ma się z czego tłumaczyć, gdyż ostatnie sprawozdanie finansowe wykazało, że jego klub ma ponad 2,5 mln złotych długu. Na dzień 30.09.2019 kwota zadłużenia wynosiła 2 819 307,72 zł.

Polskie media podają dalej tragiczne wiadomości. Nie żyje Jerzy Jankowski, wielu Polaków w żałobiePolskie media podają dalej tragiczne wiadomości. Nie żyje Jerzy Jankowski, wielu Polaków w żałobieCzytaj dalej


Prezes zadłużonego klubu powinien zostać wykluczony z zarządu PLS?

W środowisku siatkówki nie brakuje opinii, że Chudzik nie powinien piastować tak wysokiego stanowiska w strukturach ligi. Takiego zdania jest m.in. prezes najlepszej żeńskiej drużyny siatkarskiej ostatnich lat, czyli Chemika Police.

- Z prezesem Chudzikiem mocno różnimy się w naszym myśleniu o wielu sprawach. Pierwszą kością niezgody było porozumienie się z jedną z naszych zawodniczek, na które dostał pozwolenie od władz ligi i związku, czego do dziś nie mogę zrozumieć. - rozpoczął Paweł Frankowski swą wypowiedź dla portalu Sport.pl.

- Drugą brak publikacji w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdań finansowych przez spółkę jego klubu. Ten człowiek jest w Radzie Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki i tutaj nie było sprawozdań przez cztery lata, a powinniśmy to wymagać od osób na takich stanowiskach, aby były transparentne. One zostały opublikowane dopiero później i teraz widać, jakie klub ma zadłużenie. Według mnie skoro został tam wybrany przez większość akcjonariuszy, to powinien dawać im przykład - zauważa szef Chemika Police.

- Każdy musi zacząć rozliczenia od siebie. Ja, gdy zostałem prezesem Chemika Police, na zebraniu wstałem i przeprosiłem zarządzających pozostałymi klubami, że klub przez kilka sezonów zawyżał kontrakty. Nie mogę zdradzić konkretnych kwot, ale były o wiele wyższe od tych, które powinny być normalnie wypłacane zawodniczkom. I ja nie miałem problemu z tym, żeby to przyznać - dodaje dalej Frankowski.

- Nie jestem za tym, żeby za długi wyrzucać z ligi albo nie dawać licencji, bo tu nie o to chodzi. Ale sprawdzać to, wprowadzić program naprawczy, obserwować, czy ono jest spłacane i jak się zmienia. Tylko o to chodzi - zakończył prezes aktualnych mistrzyń Polski.

Źródło: Sport.pl

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News