Sir Alex Ferguson
youtube.com/ESPN UK
Autor Mateusz Wysokiński - 28 Października 2020

Sir Alex Ferguson najlepszym trenerem w historii piłki nożnej?

Sir Alex Ferguson to niekwestionowana legenda światowej piłki nożnej. Szkot, który kojarzony jest głównie z latami pracy w Manchesterze United jest postacią kultową, która - zdaniem wielu - odmieniła oblicze dyscypliny i stworzyła wręcz encyklopedyczny ideał trenera. Szkoleniowiec, który od kilku lat jest na sportowej emeryturze jest po dziś wspomninany z wielkim rozrzewnieniem przez fanów "Czerwonych Diabłów", którzy chcieliby, aby drużyna z Manchesteru odnosiła tak duże sukcesy, jak za czasów krewkiego trenera.

Sir Alex Ferguson to postać, której nie trzeba przedstawiać fanom angielskiego futbolu. Szkot, który w swoim dorobku ma zwycięstwa w Lidze Mistrzów, tryumfy w Premier League, a także niezliczoną ilość niezapomnianych transferów jest postacią, za którą bardzo tęsknią kibice Manchesteru United.

Od czasu odejścia byłego selekcjonera reprezentacji Szkocji z Old Trafford, utytułowany i uwielbiany klub nie potrafił nawiązać do passy byłego piłkarza Rangers FC., który okazał się jeszcze lepszym trenerem, niż był piłkarzem.

Szkot na Old Trafford pojawił się pod koniec lat 80. z łatką dobrze rozwijającego się trenera. Szkoleniowiec zdobył Puchar Zdobywców Pucharów ze szkockim Aberdeen i prowadził reprezentację narodową swojego kraju na mundialu w 1986 roku, to też wydawał się idealnym kandydatem na odbudowę potęgi "Czerwonych Diabłów".

Przez pierwsze lata zawodził jednak na całej linii, a władze Manchesteru United planowały go zwolnić. Okazało się jednak, że zaufanie dane Fergusonowi bardzo się opłaci, a sam szkoleniowiec przywiezie na Old Trafford wiele nagród i trofeów rangi krajowej i międzynarodowej.

Ferguson, oprócz sukcesów, zasłynął także jako wielki przyjaciel i wychowawca młodzieży, który wyszlifował dla światowej piłki wielu talentów. To właśnie jemu zawdzięczamy pojawienie się Cristiano Ronaldo na światowych boiskach, a sama lista wychowanków Szkota jest tak długa, jak liczba sukcesów, które odniósł. Gdyby nie praca Fergusona, na Old Trafford nie pojawiliby się tak wielcy piłkarze jak Gary Neville, Roy Keane, Ryan Giggs, Paul Scholes, czy David Beckham.

Nie da się ukryć, że to właśnie słynny Sir Alex Ferguson miał ogromny udział w rozwoju Manchesteru United. To właśnie słynny Szkot sprawił, że Czerwone Diabły to już nie tylko klub sportowy, ale również wręcz globalna marka. Kibice z pewnością mu tego nigdy nie zapomną.

Szkoleniowiec od dłuższego czasu jest już na emeryturze i skupia się na doradztwie, jednak fani wciąż pamiętają jego zasługi i doceniają to, w jaki sposób udało mu się wpłynąć na światowy futbol. To między innymi jemu swój rozwój zawdzięcza przecież Cristiano Ronaldo.

Sir Alex Ferguson - szacunek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News