Skocznia
enonim/pl.m.wikipedia.org/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl/zmieniony rozmiar
Autor Aleksy Kiełbasa - 22 Lipca 2020

Polacy zaprojektują największą skocznię świata

Zaskakujące wieści płyną do nas z czeskiego Harrachova. Otóż nasi południowi sąsiedzi planują modernizację największej skoczni w swoim kraju, co do tej pory, przy braku funduszy na skoki w tym kraju wydawało się zupełnie nierealne. Co może nas cieszyć to fakt, iż nowy obiekt do lotów ma zaprojektować polska firma.

Czeskie skoki od kilku lat pogrążone są w sporym kryzysie. Kilkukrotnie próbowano zorganizować już zawody w tamtejszym Libercu, ale za każdym razem coś stawało na przeszkodzie. Kompleks skoczni w Harrachovie popadł w totalną ruinę i od lat podejmowane są bezskuteczne próby tchnięcia nowego życia w obiekty położone nieopodal granicy z Polską. Ostatnie zawody na mamucie odbyły się w 2014 roku, a były nimi mistrzostwa świata w lotach. Wówczas impreza została storpedowana przez wiatr i udało się rozegrać zaledwie 2 z 4 planowanych serii. Mistrzem Świata został wtedy Severin Freund. Nie było z kolei żadnych szans, aby przeprowadzić konkurs drużynowy. Okazało się to gwoździem do trumny dla Harrachova i od tamtej pory kompleks jest nieczynny. Za zeskokach wyrosły drzewa, krzaki, natura zawładnęła miejscową areną. Teraz pojawiły się wreszcie konkrety, które dają jeszcze nadzieję na to, że za południową granicę powrócą jeszcze skoki na najwyższym poziomie. Plany są bardzo ambitne.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Chłopak nie żył przez 20 minut. Kiedy się ocknął, powiedział, co zobaczył „po drugiej stronie”
  2. Kibice planowali ustawkę. Trzeba było przenieść finał krajowego pucharu
  3. Wstawił oburzające zdjęcie z Ustronia Morskiego. Skandal

Polacy zaprojektują skocznie w Harrachovie

Za modernizację całego kompleksu skoczni w Harrachovie ma odpowiadać polska firma Archigeum z Zielonki pod Bydgoszczą. Oczkiem w głowie projektu ma być nowa skocznia do lotów narciarskich. Nowy mamut na swoim rozmiarem przerastać nawet słoweńską Letalnicę oraz norweską Vikersundbakken. Umowa między Czechami na bydgoską pracownią została podpisana kila dni temu.

- Nasza pracownia wygrała konkurs na przeprojektowanie kompleksu w czeskim Harrachovie - mówi Przemysław Gawęda, architekt z pracowni Archigeum w rozmowie z Gazetą Pomorską. Czesi od wielu lat podejmują starania, aby cały obiekt wraz z legendarną skocznią mamucią odbudować i przywrócić mu zasłużone miejsce wśród zimowych sportowych aren świata. W planach jest, aby skocznia mamucia stała się największą na świecie o rozmiarze HS 250.

Wielki dzień Agnieszki Radwańskiej. Ogromna radość w rodzinie polskiej gwiazdy (FOTO)Wielki dzień Agnieszki Radwańskiej. Ogromna radość w rodzinie polskiej gwiazdy (FOTO)Czytaj dalej

Chcieli zadaszyć Wielką Krokiew. Teraz remontują kompleks średnich skoczni

To właśnie firma Archigenum przedstawiła nie tak dawno pomysł zadaszeniu rozbiegu Wielkiej Krokwi. Aktualnie pracownia odpowiada za modernizację kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem. Zakład już od jakiegoś czasu zajmuje się projektowaniem skoczni.

- Pochodzimy z Bydgoszczy, ale nasza przygoda projektowa ze skoczniami trwa już od jakiegoś czasu. Uczestniczymy i gościmy w komisjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS w Szwajcarii - wyjaśnia Gawęda.

Na razie to wszystko ze znanych szczegółów. Na ten moment nie wiadomo nawet, kiedy prace miałyby się rozpocząć.

Źródło: skijumping.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka i Lidl mają się czego bać. Do Polski wchodzi nowy dyskont, ma być dużo tańszy
  2. Fascynujący widok. Tak wygląda wnętrze Saturna
  3. Wielki dzień Agnieszki Radwańskiej. Ogromna radość w rodzinie polskiej gwiazdy (FOTO)
  4. Barcelona już wie, kto zostanie jej nowym trenerem? Działacze mają faworyta
  5. Cała Polska była wściekła na Zbigniewa Bońka. Prezes PZPN w końcu uległ presji i zmienił decyzję
  6. Wideo - Kompletnie pijany kierowca TIR-a wypadł z drogi. Jego stan był tak dramatyczny, że wypadł nawet ze swojej kabiny

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News