Skoki narciarskie
snappygoat.com
Autor Aleksy Kiełbasa - 6 Października 2020

Szykuje się wielki powrót w skokach narciarskich. Tego nie mogliście się spodziewać

Świat skoków narciarskich może niedługo zyskać nowa reprezentację. Nową-starą można rzecz, bowiem Szwedzi postanowili odbudować tę dyscyplinę w swoim kraju. Misję reaktywacji skoków narciarskich otrzymał Andreas Arsen, jeden z ostatnich przedstawicieli państwa Trzech Koron, któremu udało się zdobyć punkty Pucharu Świata. Plany są dosyć ambitne, a Skandynawowie chcą nawiązać do czasów legendarnego Jana Bokleva.

Szwedzkie skoki nigdy nie były światową potęgą, ale ich obecność w zawodach najwyższej rangi była dosyć regularna. Niestety kilka lat temu, a właściwie od czasu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w tamtejszym Falun, dyscyplina ta niemal wymarła. Szwedzi mają piękny kompleks skoczni Lugnet, gdzie właśnie odbył się światowy czempionat, ale prawie nie ma na nim komu skakać. Skoki narciarskie przy życiu trzymają niemal tylko obiecujące wyniki Pań, jednak tamtejsza federacja postanowiła podjąć próbę reaktywacji skoków na szerszą skalę, a misję tę powierzono Andreasowi Arsenowi, jednemu z czołowych skoczków szwedzkiej kadry w XXI wieku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Tragiczne wiadomości o nagłej śmierci. Polacy pogrążeni w żałobie, odeszła prawdziwa legenda
  2. Zakręcanie grzejników nie uchroni przed rachunkami. Sąd i tak każe zapłacić
  3. Kibice nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na trening reprezentacji Polski wyszło tylko dziewięciu piłkarzy, co z resztą?
Tragiczne wiadomości o nagłej śmierci. Polacy pogrążeni w żałobie, odeszła prawdziwa legendaTragiczne wiadomości o nagłej śmierci. Polacy pogrążeni w żałobie, odeszła prawdziwa legendaCzytaj dalej

Szwedzi przywracają skoki narciarskie do życia

Szwedzka federacja zdecydowała się reaktywować skoki narciarskie w swoim kraju, a taka możliwość pojawiła się dzięki umowie sponsorskiej ze szwajcarską firmą Bauhaus.

- Zamierzamy pomóc w ponownym wzroście zainteresowania skokami narciarskimi w Szwecji, aby więcej osób spróbowało tej ekstremalnej dyscypliny. Naszym celem jest stworzenie konkurencyjnej drużyny narodowej - mówi Johan Saxne, dyrektor marketingu firmy Bauhaus.

Pieczę na projektem ma trzymać wspomiany już Andreas Aren, który mówi, że konieczne jest stworzenie solidnych fundamentów pod rozwój dyscypliny.

- Skoki mają długą historię, ale czas na kolejny krok. Musimy stworzyć stabilne podstawy i warunki dla naszych klubów, aby móc realizować długoterminowe cele. Czuję, że coś drgnęło w szwedzkich skokach. Podjęto działania, aby wrócić na mapę krajowego i światowego sportu. Będziemy ciężko pracować, aby jak najwięcej osób mogło uprawiać skoki narciarskie. Spodziewam się, że Szwecja wkrótce znów będzie w stanie pokazać swoją drużynę narodową - mówi Aren.

Kibice nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na trening reprezentacji Polski wyszło tylko dziewięciu piłkarzy, co z resztą?Kibice nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na trening reprezentacji Polski wyszło tylko dziewięciu piłkarzy, co z resztą?Czytaj dalej

Wyniki Pań były bodźcem do realizacji pomysłu


Od kilku lat płomyk nadziei na lepszą przyszłość skoków narciarskich utrzymują tamtejsze skoczkinie. Otóż w ostatnim sezonie Pucharu Świata kobiety punkty zdobyła Astrid Nortstedt, a tego lata Frida Westman wygrała zawody Pucharu Norwegii w Lillehammer.

- To świetna sprawa, że mamy tak utalentowany i ambitny duet skoczkiń narciarskich. Zastanawiamy się nad tym, jak możemy wesprzeć ich dalszy rozwój - mówi Anders Wiggerud, dyrektor sportowy Szwedzkiego Związku Narciarskiego.

Niestety, ale tak dobrze można mówić tylko o paniach. Ostatnie mistrzostwa Szwecji padły łupem... 53-letniego weterana z Norwegii, który startuje tylko hobbystycznie. To tylko świadczy o tak naprawdę braku istnienia męskich skoków narciarskich w kraju Trzech Koron. Jednak teraz dzięki podjętej inicjatywie ma się to zmienić i być może za kilka lat będziemy mogli obserwować szwedzkich skoczków regularnie startujących w Pucharze Świata, a może nawet zdobywających punkty.

Źródło: skijumping.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koszmarny wypadek. Motocyklista nie miał dosłownie żadnych szans w zderzeniu z samochodem - Wideo
  2. Masz banknot o nominale 20 zł? Może być wart fortunę, koniecznie przeszukaj portfel
  3. Tragiczne wiadomości o nagłej śmierci. Polacy pogrążeni w żałobie, odeszła prawdziwa legenda
  4. Manchester United podpisał kontrakt z wielką gwiazdą. Kibice go pokochają, ma wyciągnąć zespół z kryzysu
  5. Kibice nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na trening reprezentacji Polski wyszło tylko dziewięciu piłkarzy, co z resztą?
  6. Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumienia

11 powodów dlaczego warto adoptować psa ze schroniska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News