Skocznie narciarskie
commons.wikimedia.org/Nelinjo/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Autor Aleksy Kiełbasa - 10 Września 2020

Jan Bokloev prekursor stylu „V” w skokach narciarskich walczy z chorobą. "Odkąd przestałem skakać, było lepiej"

Skoki narciarskie miały w swej historii wiele kluczowych postaci. Jedną z nich był Jan Bokloev, szwedzki skoczek, którego uznaje się za twórcę systemu "V". Dzięki temu, że jako pierwszy zawodnik w stawce porzucił styl klasyczny, tryumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1988/89. Teraz opowiedział o swoich problemach zdrowotnych, z którymi zmagał się w trakcie kariery, i które nie opuszczają go do dziś.

Skoki narciarskie na początku lat 90. przeszły wielką rewolucję. Zawodnicy zaczęli odchodzić od stylu klasycznego i przerzucili się na styl V. Stało się tak w głównej mierze dzięki Janovi Bokloevowi, który w trakcie jednego z treningów na skoczni w Falun przez przypadek odkrył właśnie styl V. Później szwedzki skoczek zaczął go stosować w trakcie międzynarodowych zawodów i dzięki temu mógł zadomowić się w czołówce. Choć sędziowie karcili go za jego próby i przyznawali mu niskie noty za styl, to jego odległości wystarczały, aby zajmować wysokie miejsca, bowiem rywale nie mieli w kwestii długości skoków zbyt dużego „podejścia” do Bokloeva.

Żona Grzegorza Krychowiaka zaskakuje. Przed tysiącami Polaków pokazała się bez stanika. Zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)Żona Grzegorza Krychowiaka zaskakuje. Przed tysiącami Polaków pokazała się bez stanika. Zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Pilne informacje z ostatniej chwili. Koronawirus w PZPN, dwie osoby są zakażone, znamy szczegóły
  2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone

Nie czuje się rewolucjonistą skoków narciarskich

Jan Bokloev w ostatnim wywiadzie dla szwedzkiej gazety „Expressen” przyznał, że wcale nie uważa się za osobę, która dokonała przełomu w skokach narciarskicj.

- Nie mogę powiedzieć, że jestem z tego dumny. Dla mnie były to po prostu skoki. Minęło już sporo czasu i nie myślę już tak dużo o skokach narciarskich - poweidział 54-latek.

Bez kozery można powiedzieć, że od Szweda bije zbyt duża skromność siebie. Dzięki swojemu odkryciu Bokloev w sezonie 1988/89 odebrał Kryształową Kulę za Puchar Świata i zajął 3 miejsce w trakcie mistrzostw świata w lotach. Skandynawski skoczek stanął w sumie 11 razy na podium Pucharu Świata, zwyciężając w 5 konkursach. Gdyby nie styl V, prawdopodobnie nigdy by tego nie dokonał, ponieważ kiedy reszta stawki również zaczęła go stosować, Bokloev przepadł, m.in. także przez kontuzję stopy.

Żona Adama Małysza wyjawiła, co robi ze swoim mężem. Wszystko wydało się przez jedno zdjęcie (FOTO) Żona Adama Małysza wyjawiła, co robi ze swoim mężem. Wszystko wydało się przez jedno zdjęcie (FOTO) Czytaj dalej

Jan Bokloev cierpi od lat. Choroba dopadła go jeszcze w trakcie kariery

Jan Bokloev po zakończeniu przygody ze skokami narciarskimi poświęcił się rodzinie. Rzadko udziela się w mediach, choć ostatnio dostał zaproszenie wzięcia udziału w programie „Mästarnas mästare”, gdzie występują były gwiazdy sportu. Niestety lekarz zabronił mu występu, ponieważ 54-latek choruje na epilepsję, która dawała o sobie znać już w czasie kariery sportowej.

- Odkąd przestałem skakać, było lepiej. Nie miewam napadów choroby już tak często - przyznał Bokloev.

Warto jednak pamiętać, że Jan Bokloev jest uznawany za prekursora stylu V, głównie dlatego, bo zaczął on go stosować w trakcie zawodów międzynarodowych. Jednak styl V narodził się w... Polsce. Jako pierwszy skakać w ten sposób w latach 70. zaczął Mirosław Graf. Stało się tak przez kontuzję, której doznał nasz skoczek. Niestety w tamtych czasach ten styl był jednak uważany za "rozpaczliwy", trenerzy próbowali oduczyć zawodnika jego stosowania, a sam skoczek mimo oddawania dalekich prób nie mógł zrobić światowej kariery.

Źródło: skijumping.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ruszyły kontrole z PIP, zapukać mogą i do ciebie. Najwyższa kara wynosi aż 30 tys. zł
  2. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  3. Już dzisiaj może dojść do prawdziwego hitu transferowego. Legia Warszawa sprowadza prawdziwą gwiazdę
  4. Gigantyczny skandal w Lidze Mistrzów. Miało dojść do wielkiego fałszerstwa, klub czuje się oszukany
  5. Była oficjalna oferta za Messiego. Wyciekły dokumenty, bajońskie sumy dla Argentyńczyka
  6. Do tej pory był normalnym górnikiem. Dzięki wielkiemu odkryciu w ciągu doby stał się milionerem

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News