skoki narciarskie fluor
GEORG HOCHMUTH/AFP/East News
Autor Łukasz Kowalski - 19 Maja 2020

Ważna zmiana w skokach narciarskich. Mogą posypać się dyskwalifikacje

Skoki narciarskie czeka rewolucyjna zmiana. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej, jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS postanowiła nawet bardziej zaostrzyć przepisy. Od 1 lipca skoczkowie nie będą mogli smarować nart substancją, która według badań powoduje bezpłodność, a także ma związki rakotwórcze. Nie przestrzeganie zasad będzie wiązało się z natychmiastową dyskwalifikacją.

Skoki narciarskie co kilka lat przechodzą rewolucyjną zmianę w przepisach i technologii. Największą zmianą w ostatnich latach było wprowadzenie przeliczników za rozmiar belki startowej i wiatr. Jeżeli chodzi o technologię, to co roku reprezentacje krajów starają się wprowadzić nowinki techniczne, aby zyskać przewagę nad przeciwnikami.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Olbrzymia tragedia w rodzinie słynnego gwiazdora. Jego 8-letni synek zginął w dramatyczny sposób
  2. Ukradziono auto pilota Lotniczego Pogotowia. W środku licencja i sprzęt, bez którego nie może latać
Sezon Premier League pod wielkim znakiem zapytania. Wysyp zarażeń COVID-19 w angielskich klubachSezon Premier League pod wielkim znakiem zapytania. Wysyp zarażeń COVID-19 w angielskich klubachCzytaj dalej

Skoki narciarskie czeka rewolucyjna zmiana

W najbliższym sezonie dojdzie do kolejnej zmiany w przepisach. Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS poinformowała, że od 1 lipca będzie zakazane używanie fluoru w woskach do smarowania nart. Wszystko ma związek z decyzją Unii Europejskiej, która wprowadziła zakaz używania niektórych związków fluoru. FIS zadecydował, że zakaże go całkowicie.

Zmiany będą obowiązywały od zawodów Letniej Grand Prix, podczas których będzie testowana aparatura do sprawdzania zawartości fluoru w smarach do nart. Natomiast w zimowym Pucharze Świata zakaz będzie musiał być restrykcyjnie przestrzegany. W razie naruszenia przepisów związanych z użyciem fluoru zawodnicy będą dyskwalifikowani. Zakaz będzie obowiązywał podczas wszystkich zawodów organizowanych przez FIS.

Nie żyje legenda polskiego klubu. Był twórcą jego złotej eryNie żyje legenda polskiego klubu. Był twórcą jego złotej eryCzytaj dalej

Norwegowie już wcześniej zabronili używania fluoru

Dwa lata temu Norwegowie wprowadzili zakaz używania fluoru do nart dla biegaczy podczas młodzieżowej rywalizacji. Powodami takiej decyzji były m.in. skutki zdrowotne, takie jak bezpłodność czy, co wykazały badania, działania rakotwórcze. Dodatkowo fluor jest szkodliwy dla środowiska.

Zakaz używania fluoru to nie jedyna zmiana, jaka dotknie kadrę Polskich skoczków. Na początku maja Polski Związek Narciarski poinformował, że nie będzie kadry A i kadry B, tylko zawodnicy będą trenować wspólnie. Po tych zmianach kadra prowadzona przez Michala Doleżala liczy 12. zawodników. Męską kadrę skoczków będą tworzyli: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula, Klemens Murańka, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Aleksander Zniszczoł, Andrzej Stękała i Kacper Juroszek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowa decyzja Wuhan, jest kategoryczny zakaz. Chwila, na którą czekały miliony
  2. Kobieta płakała, była ranna, krwawiła. O krok od tragedii na Pradze-Północ
  3. Adam Małysz opowiedział o swojej tajemniczej pasji. Zaraził nią Kamila Stocha
  4. Bayern Monachium poinformował o kontuzji swojego zawodnika. Lekarze są pewni, nie zagra do końca sezonu
  5. Jan Tomaszewski bezwzględny wobec przedłużenia kontraktu z Brzęczkiem. "Doprowadził do kompromitacji Polski"
  6. Ponad 200 tys. Polaków otrzyma dodatkowe pieniądze do pensji. Pomocy ma być jednak znacznie więcej

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News