Smog trening piłka nożna
Flickr
Autor Piotr Bernaciak - 17 Listopada 2019

Czy trening piłkarski w smogu jest szkodliwy? Nie ma najmniejszych wątpliwości

Smog wywołuje niepokój u wielu ludzi, którzy boją się o swoje zdrowie wobec złej jakości powietrza. Ich wątpliwości wobec sensu treningu na świeżym powietrzu łatwo jest zrozumieć. Odpowiadamy na ważne pytania dotyczące treningu piłkarskiego w smogu.

Smog w ostatnich latach stał się jednym z największych problemów społecznych w większych miastach w naszym kraju. Jakość powietrza drastycznie spada z każdym rokiem, co jest szczególnie odczuwane zimą. Regularnie przychodzi nam oglądać "mgłę", która wynika z niszczycielskiego działania człowieka. Nawet jeżeli zjawisko to wygląda efektownie, to wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z jego straszliwych efektów.

Nie da się ukryć, że ma to ogromny wpływ również na wszystkich tych, którzy decydują się na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu podczas miesięcy, gdy jakość powietrza w Polsce jest zdecydowanie najgorsza. Nie wszyscy mogą decydować się na rezygnację z treningów, nawet jeżeli smog zagraża ich zdrowiu. Przedstawiamy fakty na temat treningu piłkarskiego w smogu.

Internet reaguje na zwycięstwo Polaków. Najlepsze memy po starciu z Izraelem [MEMY]Internet reaguje na zwycięstwo Polaków. Najlepsze memy po starciu z Izraelem [MEMY]Czytaj dalej

Smog a trening piłkarski

Wiele osób twierdzi, że dobrym pomysłem będzie zastosowanie masek antysmogowych w trakcie intensywnego treningu piłkarskiego. Rzeczywiście, stanowczo zmniejszają one przepływ szkodliwych substancji do naszego organizmu, jednak mają one również swoje wady, przez które często zwyczajnie nie mogą być stosowane w treningu piłkarskim. Wydają się one oczywiste już po kilku minutach użytkowania.

Tego typu maska dobrze sprawuje się wtedy, gdy oddychamy regularnie i spokojnie, jednak gdy nasz oddech staje się bardziej intensywny i nieregularny w związku z wysiłkiem fizycznym, to maski często utrudniają przepływ powietrza. Sportowcy mogą wtedy czuć się zdecydowanie niekomfortowo. Dodatkowo pewne części maski mogłyby zmoczyć się od potu, co sprawiałoby, że nie przylegałyby one ściśle do twarzy.

Smog powoduje ogromne problemy

Wydaje się więc, że trening piłkarski w smogu jest zwyczajnie niewskazany, jednak nie zawsze możliwe jest, by wstrzymać się od niego. Zawodowcy zazwyczaj nie mają wyboru, lecz amatorzy powinni wstrzymać się od treningów w wypadku, gdy sytuacja jest wyjątkowo niekorzystna.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News