Biegacz w czasie smogu
Pixabay
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 25 Listopada 2019

Jak sobie radzić z uprawianiem sportu podczas smogu? Istnieje proste rozwiązanie

Smog w dzisiejszych czasach bardzo utrudnia życie, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jedną z grup ludzi, który z tego powodu cierpią, są sportowcy. Zarówno ci profesjonalni, jak i uprawiający go amatorsko.

Smog nie pomaga sportowcom w dzisiejszych czasach. Narażeni są na niego głównie biegacze, rowerzyści oraz rolkarze. Szkodliwe substancje, które są na dworze, bywają tak samo szkodliwe jak bierne palenie. Jak zatem radzić sobie z uprawianiem sportu w czasie smogu?

Legenda światowego sportu będzie walczyć na Fame MMA? Pojawiło się wymowne zdjęcieLegenda światowego sportu będzie walczyć na Fame MMA? Pojawiło się wymowne zdjęcieCzytaj dalej

Przede wszystkim musimy zrozumieć, jak smog oddziałowuje na nasze codzienne życie. Potrafi on wywoływać stany zapalne, podrażnienia spojówek, krtan i tchawicy, przemijające stany zapalne płuc, spadek tolerancji wysiku a także zmęczenie. To się dzieje, kiedy mamy z nim krótki kontakt. Przy dłuższym może dojść do poważniejszych chorób, takich jak rak czy zmiane anatomiczne w mózgu, które moga prowadzić do udaru lub Alzheimera.

Smog zagraża wszystkim

Kto jest najbardziej zagrożony? Głównie dzieci, kobiety, osoby otyłe, palące papierosy i te powyżej 65. roku życia. Oraz sportowcy trenujący na dworze. Oni zużywają dużo więcej tlenu od osób niećwiczących.

Są jednak sposoby na to, by smog przeszkadzał możliwie najmniej. Przede wszystkim warto unikać ćwiczeń w godzinach szczytowych, bo wówczas produkuje się najwęcej spalin. Znaczenie mają także warunki pogodowe. Kiedy pada deszcz lub wieje silny wiatr, to powietrze naturalnie sie oczyszcza.

Smog - jak sobie z nim radzić?

Kiedy jednak nie chcemy zmieniać swoich przyzwyczajeń, należy zastosowac maski antysmogowe, które chronią przed smogiem o każdej porze, zawsze i wszedzie. Zabezpieczają one przed wdychaniem szkodliwych substancji. Liderem w tej branży jest firma Respro, którą wyróżnia jakość wykonania, dbałość o estetykę, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Takie maski antysmogowe posiadają filtry, które przechwytują wszelkie niebezpieczne cząstki w powietrzu. Wymienia sie je po 69 godzinach. Dzielą się na filtry DACC (najcieńsze, do użytku codziennego), Hepa Type (nazywane są sportowymi) oraz filtry kombinacyjne Hepa-Type + DACC (najlepsze ze wszystkich, zabezpieczają przed gazami i oparami chemicznymi).

Rezygnacja ze ćwiczeń na świeżym powietrzu nie jest rozwiązaniem. Na przykładowej siłowni wentylacja wciąga powietrze z zewnątrz do zdrowego i świeżego powietrza.

Warto również regularnie śledzić stan jakości powietrza, wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminę P i D, rutynę oraz kwas tłuszczowy omega 3. To pozwoli zminimalizować szkody spowodowane przez smog.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obrzydliwe zachowanie eksperta w studiu. Swoim okrzykiem obraził miliony widzów
  2. Prezydent klubu obraził własnego piłkarza. Obrzydliwa wypowiedź na temat Mario Balotelliego
  3. Mała Klara Lewandowska już rozdaje autografy. Zdjęcie dziewczynki podbija sieć [FOTO]
  4. Koszmarna kontuzja byłego reprezentanta Polski. Być może będzie musiał zakończyć karierę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News