Sport
KAZUHIRO NOGI/AFP/East News
Autor Bartosz Goluch - 19 Lipca 2020

Mężczyzna zmienił płeć i gra z kobietami. Niebawem może zadebiutować w reprezentacji (FOTO)

Sport w ostatnich latach staje przed nowymi dylematami. Jednym z nich jest udział transseksualistów w zawodach kobiet. Najnowsze doniesienia na temat damskiej reprezentacji Brazylii w siatkówce wywołały sporo kontrowersji.

Kwestia udziału Tifanny Pereiry De Abreu w rozgrywkach żeńskich od kilku lat budzi olbrzymie emocje i kontrowersje. 10 grudnia 2017 roku, zawodniczka otrzymała pozwolenie na grę w kobiecej Superlidze ze strony komisji medycznej Brazylijskiego Związku Piłki Siatkowej. W lutym 2018, autoryzacji nowej tożsamości siatkarki dokonała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Teraz z usług Abreu chce skorzystać selekcjoner reprezentacji Canarinhes, Jose Roberto Guimaraes.

Andrzej Duda przeprasza wyborców. Polska gwiazda nie zostawiła na nim suchej nitkiAndrzej Duda przeprasza wyborców. Polska gwiazda nie zostawiła na nim suchej nitkiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Smutna wiadomość obiegła świat. Nie żyje były reprezentant Argentyny, wychował Diego Maradonę
  2. Kolejne europejskie miasto zrywa współpracę z Polską. Powód jest poważny

Sport w obliczu nowych wyzwań. Transseksualista zagra w kadrze?

Na razie trener Guimaraes musi wstrzymać się z wysłaniem powołania do Abreu. Wszystko dlatego, że Brazylijska Federacja Siatkówki (CBV) i FIVB nie przedstawiły ostatecznych wytycznych, regulujących zasady udziału w rozgrywkach międzynaorowych. Selekcjoner liczy, że będzie mógł powołać Abreu na igrzyska olimpijskie w Tokio, gdzie brazylijska ekipa liczy na czwarty złoty medal.

Abreu miałaby być istotnym wzmocnieniem kadry Canarinhes. Sama zawodniczka twierdzi, że od zawsze była przekonana o swojej kobiecości, a przejście procesu zmiany płci wiele ją kosztowało. - Od kiedy byłam mała widziałam, że jestem dziewczęca. Marzyłam o tym, by ludzie szanowali mnie za to, kim jestem i pokazali, że sport jest otwarty na innych. Po dwóch latach bycia w procesie przemiany, spotkałam się z moim menedżerem, który zapytał mnie, czy chcę wrócić do dyscypliny. Stwierdziłam, że to niemożliwe, ponieważ jestem za silna. Odparł, że kiedy dokończę przemianę, będę tak samo mocna jak każda przeciętna kobieta. Po pięciu latach dostałam zgodę, by grać w siatkówkę w klubie żeńskim - mówi w rozmowie z TVP Sport.

Adam Małysz powiedział Polakom całą prawdę. W trakcie choroby stracił bardzo wiele, mało kto o tym wiedziałAdam Małysz powiedział Polakom całą prawdę. W trakcie choroby stracił bardzo wiele, mało kto o tym wiedziałCzytaj dalej

Co dalej z Abreu?

Impas w sprawie Abreu trwa. Selekcjoner brazylijskiej reprezentacji jest zdezorientowany. - To bardzo złożone zagadnienie, które musi zostać omówione przez ekspertów. Nie jest łatwo podjąć tego typu decyzję. Potrzeba głębszych analiz, dlatego trudno jest się wypowiadać na ten temat. FIVB zrobiła krok wstecz i liczy na przeprowadzenie kolejnych badań, które pozwolą stwierdzić, czy sportowcy trans mogą brać udział w rywalizacji. Wyniki powinny pojawić się w najbliższym czasie, wówczas wszystko powinno być jasne. To wszystko trwa zdecydowanie za długo. To jest niekorzystne nie tylko dla samej zawodniczki, ale dla wszystkich. Nie wiem, czy powinienem ją powoływać, czy nie? Bez wątpienia ma ku temu predyspozycje - tłumaczy na łamach brazylijskich mediów trener Guimaraes.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka i Lidl zaostrzają walkę o klientów. My tylko na tym zyskamy, szykują się ostre cięcia cen
  2. Fascynujący widok. Tak wygląda wnętrze Saturna
  3. Wielkie zmiany w Polonii Warszawa. Właściciel klubu chce zmiany herbu, odebrało nam mowę (FOTO)
  4. Jerzy Brzęczek zaskoczy kibiców. Media: Selekcjoner powoła znanego gracza, to będzie jego debiut
  5. Włoskie media nie mają wątpliwości. Arkadiusz Milik podjął decyzję w sprawie transferu, wiemy gdzie ma trafić
  6. Wideo - Niezwykle dramatyczny wypadek na autostradzie A1. Samochód mocno dachował po staranowaniu przez ciężarówkę

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News