Stadion Katowice
Fot. materiały RS Architekci
Autor Łukasz Kowalski - 17 Grudnia 2020

W Polsce powstanie kolejny wielki stadion. Ma kosztować ponad 200 milionów euro, powstanie w dużym mieście

Stadion w Katowicach w końcu powstanie. Rada miasta w czwartek uchwaliła budżet na przyszły rok, a także przyjęła perspektywę finansową na lata 2021-2045. To oznacza, że władze miasta mogą ruszyć z budową nowego obiektu GKS-u Katowice. Stadion razem z halą i dwoma boiskami treningowymi ma kosztować blisko 250 milionów złotych. 150 z nich będzie pochodziło z wyemitowanych przez miasto obligacji.

⦁ Stadion GKS-u Katowice w końcu powstanie
⦁ W czwartek rada miasta przegłosowała budżet na przyszły rok i długoletnią perspektywę finansową
⦁ Budowa nowego stadionu w Katowicach ma ruszyć już na początku przyszłego roku
⦁ Stadion razem z halą sportową i dwoma boiskami treningowymi ma kosztować blisko 250 milionów złotych

Stadion, na który od lat czekają kibice w Katowicach w końcu powstanie. W czwartek rada miasta uchwaliła budżet na przyszły rok oraz perspektywę finansową na lata 2021-2045. Dzięki temu budowa nowego obiektu ma ruszyć już na początku przyszłego roku.

W czwartek on-line odbyła się sesja rady miasta. Za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, 12 się wstrzymało. Z kolei perspektywę finansową na następne 25 lat zaaprobowało 21 radnych, wstrzymało się 4 i 3 było przeciwnych.

Stadion GKS-u Katowice powstanie do 2024 roku

Czwartkowa uchwała daje zielone światło prezydentowi miasta Marcinowi Krupie na rozpoczęcie budowy nowego obiektu dla piłkarzy i hali sportowej dla siatkarzy GKS-u Katowice.

Jeszcze w tym roku prezydent miasta chce ogłosić przetarg na budowę kompleksu sportowego GKS-u. Zgodnie z planem budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać trzy lata. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2024 roku.

Przed chwilą podjęto historyczną decyzję. Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata i igrzysk, dotkliwa karaPrzed chwilą podjęto historyczną decyzję. Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata i igrzysk, dotkliwa karaCzytaj dalej

Przyjęta Wieloletnia Prognoza Finansowa Katowic na lata 2021-45 zakłada, że budowa stadionu, hali sportowej i dwóch boisk treningowych pochłonie 246 milionów złotych. 150 nich będzie pochodziło z wyemitowanych przez miasto obligacji.

Budowa nowego stadionu w Katowicach do tej pory pochłonęła już ok. 5 milionów złotych, z czego 3,3 tylko w tym roku. Obligacje mają być emitowane w latach 2021-2023 i spłacane w ratach w latach 2031-2041.

Władze miasta otrzymały zielone światło na budowę nowego stadionu w Katowicach

Bez tych środków Katowic nie byłoby stać na budowę zaplanowanego kompleksu sportowego. W ubiegłym roku miasto podjęło decyzję o zaciągnięciu kredytu w wysokości 170 milionów złotych, jednak w listopadzie okazało się, że Bank Odbudowy Rady Europy nie udzieli Katowicom kredytu.

Powodem jest pandemia koronawirusa, ponieważ bank priorytetowo traktuje aktualnie finansowanie potrzeb służby zdrowia. To zmusiło władze miasta do zmiany planów dotyczących stadionu i finansowanie jego budowy. Stąd też pojawił się pomysł na wyemitowanie obligacji.

Nowy stadion GKS-u Katowice będzie mógł pomieścić 15 tysięcy widzów. Obok powstanie hala sportowa na 3 tysiące osób. Do tego wybudowane zostaną dwa boiska treningowe. To wszytko wchodzi w I etap inwestycji.

Na razie odłożono na półkę plany II etapu inwestycji. W jego ramach miałyby zostać wybudowane kolejne boiska treningowe i towarzysząca infrastruktura. GKS obecnie występuje w 2. Lidze. Jeżeli dobrze pójdzie, to na nowym stadionie będzie występował już w Ekstraklasie.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News