Iga Świątek i Agnieszka Radwańska
THOMAS SAMSON/AFP/East News i AFP/EAST NEWS
Autor Aleksy Kiełbasa - 12 Października 2020

Ile trzeba zainwestować, aby stać się profesjonalnym tenisistą? Takiej kwoty nikt się nie spodziewał

Tenis ziemny to piękny sport. Jednak droga na jego szczyt kosztuje wiele, nie tylko pracy, ale również i pieniędzy. O tym przekonała się choćby Iga Świątek, która w minioną sobotę wygrała Roland Garros. Polka zapracowała sobie na ten sukces hektolitrami potu, wieloma wyrzeczeniami, ale jej rodzice musieli wyłożyć potężne sumy, aby pomóc córce. Jednak Iga i tak miała nieco łatwiej niż Agnieszka Radwańska.

Iga Świątek odniosła wyjątkowy i historyczny sukces zwyciężając w tegorocznym Roland Garrosie. Tenis ziemny nie jest w Polsce aż tak bardzo popularnym sportem, ponieważ jest dosyć drogi, choć nie nadzwyczaj elitarny. Dodatkowo nie pomaga system szkolenia w Polsce, który mocno kuleje. Dlatego często odpowiedzialność finansowania karier młodych zawodniczek i zawodników spada na ich rodziców. Zatem z jakimi kosztami trzeba się liczyć, jeśli chcemy wychować przyszłą mistrzynię lub mistrza?

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Iga Świątek poruszyła nas do granic. Tuż po finale Rolanda Garrosa zrobiła coś pięknego, łzy same cisną się do oczu
  2. Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższa
  3. Iga Świątek rozbiła bank na French Open. Dorobiła się wielkiej fortuny, może zarobić jeszcze więcej
Kamil Stoch szczerze o zakończeniu kariery. Nasz mistrz ujawnił, czym zajmie się późniejKamil Stoch szczerze o zakończeniu kariery. Nasz mistrz ujawnił, czym zajmie się późniejCzytaj dalej

Chcesz wychować przyszłą gwiazdę tenisa? Szykuj potężne oszczędności

British Lawn Tennis Association wyliczyło, że wyszkolenie tenisisty od 5 do 18 roku życia kosztuje bagatela 385 tysięcy dolarów. Z kolei dalsza gra na wysokim poziomie to wydatki rzędu ponad 140 tysięcy dolarów rocznie. Na łamach Buisness Insider Polska do tych wyliczeń szczegółowo odniósł się Tomasz Iwański, główny trener Polskiego Związku Tenisowego.

- Dochodzenie do mistrzostwa na poziomie zawodowym to około 12-letni proces, którego koszty można oszacować na około 500-700 tysięcy dolarów. Są one uzależnione od bardzo wielu czynników. To m.in. kraj zamieszkania, sposób trenowania i talent zawodnika. Kwota może być wyższa, jeśli zawodnik np. od 14 roku życia jeździ na zawody z dwojgiem drogich trenerów, ale to bardzo rzadkie przypadki. W polskich warunkach część z tych pieniędzy pochodzi z klubów, federacji, część z kieszeni rodziców, a od około 14-15 roku życia, możliwe jest także wsparcie inwestorów, czyli tzw. Sponsorów – powiedział Tomasz Iwański.

Robert Lewandowski kontuzjowany. Wiemy, w jakim stanie jest kapitan reprezentacji PolskiRobert Lewandowski kontuzjowany. Wiemy, w jakim stanie jest kapitan reprezentacji PolskiCzytaj dalej

Iga Światek miała nieco łatwiej od Agnieszki Radwańskiej. Jednak sama na to zapracowała

Pod koniec tenisowej kariery Agnieszki Radwańskiej, jej tata, czyli pan Robert, mówił, że do 15 roku życia to rodzice byli zmuszeni finansować karierę swojej córki. W 2005 roku Agnieszka wygrała juniorski Wimbledon, co wreszcie odciążyło finansowo państwa Radwańskich.

- Kariery dziewczyn pochłonęły na przykład oszczędności na budowę domu. Mówimy tutaj o setkach tysięcy złotych - mówił dla Buisness Insider Polska, Robert Radwański.

Według portalu w 2004 roku zarobki Agnieszki Radwańskiej wyniosły 1459 dolarów, a cztery lata później przekroczyły już 1 mln dolarów.

Rodzicie Igi Świątek także musieli poświęcić ogromne kwoty na rozwój kariery córki. Jej tata, czyli Tomasz Świątek, także oszacował koszty przeznaczone na rozwój Igi w porównaniu do budowy domu. Jednak Paulina Wójtowicz, manager naszej zawodniczki podkreśliła, że Idze udało się dużo szybciej niż Agnieszce Radwańskiej zarabiać wielkie sumy.

- Nie można porównywać sukcesów Agnieszki Radwańskiej oraz Igi Świątek, to zupełnie inne realia, inny potencjał i inny sposób prowadzenia kariery. Dość powiedzieć, że Iga już dziś zarabia takie kwoty, jakie Agnieszka Radwańska w wieku około 25 lat. W ubiegłym roku podpisywaliśmy kontrakt z Red Bullem na 200 tysięcy złotych – zdradziła managerka zwyciężczyni tegorocznego Rolanda Garrosa.

Źródło: Buisness Insider Polska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  2. Najdziwniejsza misja kosmiczna w historii ludzkości? Wystrzelone w kosmos auto dotarło w niezwykłe miejsce
  3. Tragiczne wiadomości o nagłej śmierci. Polacy pogrążeni w żałobie, odeszła prawdziwa legenda
  4. Manchester United podpisał kontrakt z wielką gwiazdą. Kibice go pokochają, ma wyciągnąć zespół z kryzysu
  5. Justyna Żyła zdradziła swój sekret na chorobę, z którą zmagają się miliony Polaków. Jej przepis to prawdziwa rewelacja (FOTO)
  6. Pamiętacie „Matki, żony i kochanki”? Poruszające słowa Anny Romantowskiej, serialowej Wiktorii, o byłym mężu

11 powodów dlaczego warto adoptować psa ze schroniska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News