Test
Facebook Maja Włoszczowska
Autor Mateusz Dziubiński - 16 Marca 2020

Polska medalistka olimpijska chciała zrobić test na wirusa. Usłyszała odpowiedź, która łamie serce 

Test na obecność koronawirusa w organizmie nie jest w tym momencie powszechnie dostępny. Wciąż tylko ułamek osób podejrzewających infekcję, czy zdradzających objawy jest poddawana badaniu diagnostycznemu. O smutnej prawdzie w czasach pandemii przekonała się polska medalistka, która z uwagi na niedawny pobyt w Hiszpanii chciała poddać się testowi. 

Test na koronawirusa przeprowadzany jest na ten moment tylko u około 16 procent poważnie zagrożonych osób. Wielu polskich sportowców przebywających poza granicami kraju w ostatnich dniach narażonych było na zachorowanie. Jedną z nich była nasza wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata Maja Włoszczowska, która z uwagi na rozprzestrzeniającą się pandemię musiała zakończyć zgrupowanie w Hiszpanii i wrócić do Polski.

Epidemia zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje młody trener, miał całe życie przed sobąEpidemia zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje młody trener, miał całe życie przed sobąCzytaj dalej

Test na koronawirusa nie jest dostepny dla wszystkich

Maja Włoszczowska przebywała w hiszpańskim Alicante, gdzie przygotowywała się do nadchodzących startów. Sytuacja w Europie oraz decyzje polskiego rządu o wznowieniu kontroli na granicach sprawiły, że nasza utytułowana zawodniczka postanowiła, że musi natychmiast wrócić do kraju. W rozmowie z RMF FM opowiedziała, jak wyglądały ostatnie dni i obawa przed koronawirusem, którego przypadków coraz więcej odnotowano w Hiszpanii.

- Zastanawiałam się, czy nie lepiej zostać w Hiszpanii. Jednak w związku z napiętą i bardzo niepewną sytuacją, stwierdziłam, że jeśli mam gdzieś utknąć na dłużej, to zdecydowanie wolę utknąć w domu, gdzie jednak mam dostęp do polskiej służby zdrowia. Zawsze lepiej czuję się w swoim kraju - powiedziała Włoszczowska.

Polce wraz z towarzyszami udało się zorganizować lot prywatnym samolotem do Wrocławia.

- Rozważaliśmy wynajęcie kampera, by wrócić do kraju bez zatrzymywania się. To było już w czwartek, kiedy docierały do nas różne plotki na temat zamykania granic. Bałam się, że utkniemy w kilkugodzinnych korkach na granicy, co teraz chyba ma miejsce. W ostatniej chwili udało nam się zorganizować lot prywatnym samolotem, by unikać kontaktu z kimkolwiek na lotnisku - powiedziała.

Nowe informacje ws. zdrowia Bereszyńskiego i Szczęsnego. Lekarz przekazał pilne wieściNowe informacje ws. zdrowia Bereszyńskiego i Szczęsnego. Lekarz przekazał pilne wieściCzytaj dalej

Nie ma możliwości przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa

Nasza mistrzyni przyznała, że w organizacji powrotu i dobrowolnej kwarantanny, na jaką się zdecydowała po powrocie, pomogli jej najbliżsi, rodzina i przyjaciele.

- Zorganizowaliśmy się tak, że moja mama zrobiła zakupy, które odebrałam od niej sprzed garażu. Od momentu wylądowania we Wrocławiu nie miałam kontaktu z nikim poza moim partnerem. Znajomi podstawili nam samochód na lotnisko, wysiedli i zostawili kluczyki w środku - mówiła kolarka.

Włoszczowska chciała przebadać się na obecność wirusa w organizmie, ale uzyskała informację, że testów jest obecnie zbyt mało, by były dostępne dla każdego. Jeżeli nie ma się wyraźnych objawów choroby, nie ma szans przeprowadzić testu nawet prywatnie.

- Zakładam, że jestem zdrowa. Nie mam możliwości przebadać się na obecność koronawirusa, bo nie mam przecież objawów. Jedyne, co pozostaje zrobić, to spędzić dwa tygodnie w izolacji. Konsultowałam się z lekarzem, który sprawdzał nasz stan zdrowia na lotnisku. Mam przyzwolenie na wyjście na rower, ale zakładając, że się nigdzie po drodze się nie zatrzymam. Są trenażery, są platformy internetowe, które pozwalają na to, żeby umawiać się na "wirtualne jazdy grupowe". Są nawet zawody rozgrywane na tych platformach. Poza tym jest gimnastyka, jest joga, więc mamy co robić - zakończyła wicemistrzyni olimpijska.


ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiego Zakopanego jeszcze nikt nie widział. Miasto-widmo, niewiarygodne [ZDJĘCIA]
  2. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy
  3. "Następca Lewandowskiego" nie dla Bayernu. Znalazł się o wiele poważniejszy nabywca
  4. Półfinały Ligi Europy odbędą się w Warszawie? Pojawiła się zupełnie nowa propozycja
  5. FC Barcelona domaga się mistrzostwa Hiszpanii. Wielkie kontrowersje w LaLiga, Real protestuje
  6. Sanepid potwierdził i pilnie ostrzega Polaków. Bawili się w lokalach, mieli koronawirusa

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News