UEFA ranking zmiany
YouTube
Autor Piotr Bernaciak - 4 Października 2019

Duże zmiany w rankingu UEFA. Polskie kluby będą miały jeszcze większy problem

UEFA już niebawem przedstawi nam zupełnie nowy ranking klubowy, który wpłynie na sytuację polskich klubów. Póki co wiele wskazuje na to, że nie będą to optymistyczne wiadomości. Nasze kluby będą miały jeszcze trudniejszą drogę do pucharów.

UEFA prowadzi ranking krajowy, który podlicza punkty zdobywane przez kluby z całej Europy poprzez wyniki osiągane na arenie międzynarodowej. Trudno jest spodziewać się, by nasze zespoły zaliczały spory awans w tej klasyfikacji, gdy zaczynają odpadać z eliminacji coraz wcześniej. W związku z takimi wynikami naszych "drużyn eksportowych" zanosi się na spory spadek w rankingu europejskiej federacji.

Nie oznacza to oczywiście dobrych wiadomości dla naszych klubów. Słabe wyniki, porażki we wstępnych rundach i brak zdobywanych punktów oznaczają, że Polacy spadają w rankingu i zajmują miejsce na samym dole klasyfikacji najlepszych lig europejskich. Im niższe miejsce, tym trudniej będzie naszym klubom dostać się do europejskich pucharów. Sytuacja robi się coraz gorsza.

Zbigniew Boniek krytykuje Roberta Lewandowskiego. Zbigniew Boniek krytykuje Roberta Lewandowskiego. "Niech krzyknie albo rozwali szafkę"Czytaj dalej

UEFA prowadzi swój ranking od wielu lat

Ligi z samej czołówki rankingu mogą liczyć na to, że otrzymają cztery gwarantowane miejsca w Lidze Mistrzów i dodatkowe szanse na drużyn w Lidze Europy. Polacy nie mają ani jednego pewnego miejsca i daleko im do uzyskania takiej możliwości. Póki co wszystko wskazuje na to, że stracimy szansę nawet na to, by występować w Lidze Europy, czyli na drugim poziomie rozgrywek międzynarodowych pod względem prestiżu.

Wczorajsza wygrana Łudogorca Razgrad z Ferencvarosem oznacza, że Bułgarzy wyprzedzili Polaków, a nasza liga spadła na 28. miejsce w rankingu. Jeszcze w tym sezonie wyprzedzić nas może Słowacja, a wtedy sytuacja zrobi się dramatyczna. Jedna z naszych drużyn zacznie swoją grę w Europa Conference League od pierwszej rundy w związku z potencjalnym wyprzedzeniem naszej ligi przez rozgrywki słowackie.

UEFA wprowadziła zmiany w swoich rozgrywkach

Wydawałoby się, że wypchnięcie polskich zespołów z Ligi Europy jest sporym ciosem. Już niebawem nasze drużyny (poza mistrzem Polski) będą grać w eliminacjach nie Europa League, lecz właśnie Europa Conference League. Tam przyjdzie im mierzyć się ze znacznie słabszymi drużynami, dlatego pozostaje nam mieć nadzieję, że to właśnie tam uda nam się zdobyć trochę punktów.

Prawdopodobny scenariusz eliminacji do europejskich pucharów polskich drużyn (jeśli Słowacja wyprzedzi Polskę):

Mistrz Polski - el. Champions League

2. miejsce, 3. miejsce, zdobywca Pucharu Polski - el. Conference League

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News