screen youtube.com/ polsat sport
Autor Łukasz Kowalski - 17 Października 2020

Vital Heynen - twórca potęgi Biało-Czerwonych. Lubicie belgijskiego trenera?

Vital Heynen już od kilku lat prowadzi reprezentację Polski w siatkówce. Belgijski szkoleniowiec zaskarbił sobie sympatię kibiców nie tylko sukcesami osiąganymi z Biało-Czerwonymi, ale także swoim obyciem. Sympatyczny trener nie raz pokazywał, że umie zażartować. Wprowadził Polaków w kolejną złotą erę.

Vital Heynen w lutym 2018 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówce. Przejmował Polaków jako mistrzów świata, ale po kilku nieudanych turniejach. Od razu wzniósł kadrę na wyższy poziom i awansował do turnieju finałowego Ligi Narodów, na którym Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze i zajęli piąte miejsce.

Najważniejsze jednak przyszło kilka miesięcy później. Biało-Czerwoni pod wodzą Belga wyśmienicie zagrali podczas mistrzostw świata rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii i obronili tytuł mistrzowski. W finale nie dali żadnych szans Brazylijczykom, rozbijając ich 3:0.

Po tym sukcesie nie tylko na kadrowiczów spadły laury. Już w listopadzie tego samego roku Heynen otrzymał tytuł Najlepszego trenera Europy, a w styczniu 2019 roku razem ze Stefanem Horngacherem odebrał nagrodę dla najlepszego trenera w Polsce. To właśnie podczas odbierania tego wyróżnienia pokazał swój komediowy talent.

Za jego kadencji Polacy zdobyli brązowy medal Ligi Narodów 2019, również brąz na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, oraz zajęli drugie miejsce w Pucharze Świata. Bez problemu Biało-Czerwoni awansowali także na igrzyska Olimpijskie w Tokio, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione na przyszłe lato.