screenshot - YouTube - Polsat Sport
Autor Łukasz Kowalski - 20 Listopada 2020

Czy Vital Heynen jest dobrym trenerem reprezentacji Polski?

Vital Heynen już od kilku lat prowadzi reprezentację Polski w siatkówce. Belgijski szkoleniowiec zaskarbił sobie sympatię kibiców nie tylko sukcesami osiąganymi z Biało-Czerwonymi, ale także swoim obyciem. Sympatyczny trener nie raz pokazywał, że umie zażartować. Wprowadził Polaków w kolejną złotą erę.

Vital Heynen w lutym 2018 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski w siatkówce. Przejmował Polaków jako mistrzów świata, ale po kilku nieudanych turniejach. Od razu wzniósł kadrę na wyższy poziom i awansował do turnieju finałowego Ligi Narodów, na którym Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze i zajęli piąte miejsce.

Najważniejsze jednak przyszło kilka miesięcy później. Biało-Czerwoni pod wodzą Belga wyśmienicie zagrali podczas mistrzostw świata rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii i obronili tytuł mistrzowski. W finale nie dali żadnych szans Brazylijczykom, rozbijając ich 3:0.

Po tym sukcesie nie tylko na kadrowiczów spadły laury. Już w listopadzie tego samego roku Heynen otrzymał tytuł najlepszego trenera Europy, a w styczniu 2019 roku razem ze Stefanem Horngacherem odebrał nagrodę dla najlepszego trenera w Polsce. To właśnie podczas odbierania tego wyróżnienia pokazał swój komediowy talent.

Za jego kadencji Polacy zdobyli brązowy medal Ligi Narodów 2019, również brąz na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, oraz zajęli drugie miejsce w Pucharze Świata. Bez problemu Biało-Czerwoni awansowali także na igrzyska olimpijskie w Tokio, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione na przyszłe lato.

Czy Vital Heynen jest dobrym selekcjonerem reprezentacji Polski? Odpowiedź wydaje się jednoznaczna, jednak każdy kibic ma odmienne zdanie na temat funkcjonowania naszej drużyny narodowej.