Wiadomości nie żyje
Zestadionu.pl
Autor Łukasz Kowalski - 5 Grudnia 2020

Nie żyje polski olimpijczyk i mistrz Europy. Śmierć uderzyła jak grom z jasnego nieba

Wiadomości, które obiegły w sobotę media, pogrążyły kibiców w żałobie. Zmarł jeden z najlepszych polskich bokserów w historii Henryk Kukier. Miał 90 lat. Na swoim koncie ma złoty medal mistrzostw Europy. Trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich. Był wielokrotnym mistrzem Polski. Ostatnie miesiące spędził w zapomnieniu.

  • Wiadomości, które obiegły media, pogrążyły polskich kibiców w żałobie.
  • Nie żyje Henryk Kukier, wybitny polski bokser, olimpijczyk. Miał 90 lat.
  • Zmarł wielokrotny mistrz Polski, złoty medalista mistrzostw Europy.

Wiadomości, jakie w piątek po południu przekazał Onet, pogrążyły kibiców polskiego sportu w żałobie. Nie żyje Henryk Kukier. Wybitny polski bokser, trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Miał 90 lat.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Narzeczona Artura Szpilki rozebrała się przed tysiącami Polaków. Przerażające, na ciele pojawiły się straszne rzeczy (FOTO)Narzeczona Artura Szpilki rozebrała się przed tysiącami Polaków. Przerażające, na ciele pojawiły się straszne rzeczy (FOTO)Czytaj dalej

Wiadomości o śmierci legendy zasmuciły polskich kibiców

Kukier urodził się na początku 1930 roku w Lublinie. Od małego wykazywał zainteresowanie boksem. Szczyt swojej kariery osiągnął w połowie lat 50. Wtedy w 1953 roku na mistrzostwach Europy w Warszawie został mistrzem Europy.

Dwa lata później na czempionacie w Berlinie Zachodnim zdobył brąz. Brał udział także w mistrzostwach Europy w Pradze w 1957 roku i Lucernie dwa lata później, ale tam już nie odniósł sukcesów.

Do nieudanych może zaliczyć także swoje występy na igrzyskach olimpijskich. Trzykrotnie jechał reprezentować Polskę na igrzyskach. Był na imprezie w Helsinkach w 1952 roku, Melbourne 1956 i Rzymie 1960. Za każdym razem odpadał po pierwszej walce.

Kukier ma na koncie także sześć tytułów mistrza Polski. Najlepszym bokserem w kraju zostawał w latach: 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 i 1960. Do tego ma srebro z 1952 roku.
W swojej karierze stoczył 256 walk, z których wygrał aż 234. Zaledwie jedną zremisował i tylko 21 przegrał. W swojej karierze reprezentował barwy Lublinianki, CWKS Warszawa i Avii Świdnik.

Znany polski sportowiec spowodował wypadek po pijanemu. Znany polski sportowiec spowodował wypadek po pijanemu. "Niczego nie pamiętam, bardzo żałuję"Czytaj dalej

Nie żyje Henryk Kukier

Po zakończeniu kariery został trenerem bokserskim i działaczem. Za swoje zasługi w sporcie został odznaczony w 1953 roku Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. W 200 roku otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Rekszy.

W ostatnich latach bardzo mocno chorował. Kukier ostatnie lata swojego życia spędził w specjalistycznym ośrodku. Od piętnastu lat cierpiał na postępującą demencję. W ostatnich latach życie nie był w stanie samodzielnie funkcjonować.

- Wcześniej dziesięć lat opiekowałam się nim w domu, co wydawało się niemożliwe, bo już sam nie był w stanie nic zrobić, nawet na krótko nie mógł zostać w domu sam. Owszem, wiedział, kto my jesteśmy i jak się nazywamy, ale już chorował - mówiła kilka miesięcy temu żona boksera, Irena kilka miesięcy temu w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

- W domu opieki mąż ma wszystko – psychologa, rehabilitację, tańce, rysunki, kręgle, spacery…. Jak jest jakaś choroba, to przychodzi doktór i bada. Henryk ma wypełniony czas. A w domu co ja mu mogłam zapewnić? Głównie jedzenie. Mąż się przyzwyczaił. Odwiedzamy go bardzo często. Jest jak jest. I tyle - tłumaczyła wtedy pani Irena.

Wiadomość o śmierci legendarnego boksera poruszyła całe środowisko sportowe w Polsce. Kibice w mediach spoełczenościowych wspominają legendarnego boksera.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News