
Nie żyje polski olimpijczyk i mistrz Europy. Śmierć uderzyła jak grom z jasnego nieba
Wiadomości, które obiegły w sobotę media, pogrążyły kibiców w żałobie. Zmarł jeden z najlepszych polskich bokserów w historii Henryk Kukier. Miał 90 lat. Na swoim koncie ma złoty medal mistrzostw Europy. Trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich. Był wielokrotnym mistrzem Polski. Ostatnie miesiące spędził w zapomnieniu.
- Wiadomości, które obiegły media, pogrążyły polskich kibiców w żałobie.
- Nie żyje Henryk Kukier, wybitny polski bokser, olimpijczyk. Miał 90 lat.
- Zmarł wielokrotny mistrz Polski, złoty medalista mistrzostw Europy.
Wiadomości, jakie w piątek po południu przekazał Onet, pogrążyły kibiców polskiego sportu w żałobie. Nie żyje Henryk Kukier. Wybitny polski bokser, trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Miał 90 lat.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Córka Adama Małysza przeżyła grozę. Wszystko przez ojca
- Małgorzata Kożuchowska jest nieuleczalnie chora. Jej codzienność jest porażająca
- Marcin Gortat mówi o Bogu. Polacy w szoku
Wiadomości o śmierci legendy zasmuciły polskich kibiców
Kukier urodził się na początku 1930 roku w Lublinie. Od małego wykazywał zainteresowanie boksem. Szczyt swojej kariery osiągnął w połowie lat 50. Wtedy w 1953 roku na mistrzostwach Europy w Warszawie został mistrzem Europy.
Dwa lata później na czempionacie w Berlinie Zachodnim zdobył brąz. Brał udział także w mistrzostwach Europy w Pradze w 1957 roku i Lucernie dwa lata później, ale tam już nie odniósł sukcesów.
Do nieudanych może zaliczyć także swoje występy na igrzyskach olimpijskich. Trzykrotnie jechał reprezentować Polskę na igrzyskach. Był na imprezie w Helsinkach w 1952 roku, Melbourne 1956 i Rzymie 1960. Za każdym razem odpadał po pierwszej walce.
Kukier ma na koncie także sześć tytułów mistrza Polski. Najlepszym bokserem w kraju zostawał w latach: 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 i 1960. Do tego ma srebro z 1952 roku.
W swojej karierze stoczył 256 walk, z których wygrał aż 234. Zaledwie jedną zremisował i tylko 21 przegrał. W swojej karierze reprezentował barwy Lublinianki, CWKS Warszawa i Avii Świdnik.
Nie żyje Henryk Kukier
Po zakończeniu kariery został trenerem bokserskim i działaczem. Za swoje zasługi w sporcie został odznaczony w 1953 roku Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. W 200 roku otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Rekszy.
W ostatnich latach bardzo mocno chorował. Kukier ostatnie lata swojego życia spędził w specjalistycznym ośrodku. Od piętnastu lat cierpiał na postępującą demencję. W ostatnich latach życie nie był w stanie samodzielnie funkcjonować.
- Wcześniej dziesięć lat opiekowałam się nim w domu, co wydawało się niemożliwe, bo już sam nie był w stanie nic zrobić, nawet na krótko nie mógł zostać w domu sam. Owszem, wiedział, kto my jesteśmy i jak się nazywamy, ale już chorował - mówiła kilka miesięcy temu żona boksera, Irena kilka miesięcy temu w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".
- W domu opieki mąż ma wszystko – psychologa, rehabilitację, tańce, rysunki, kręgle, spacery…. Jak jest jakaś choroba, to przychodzi doktór i bada. Henryk ma wypełniony czas. A w domu co ja mu mogłam zapewnić? Głównie jedzenie. Mąż się przyzwyczaił. Odwiedzamy go bardzo często. Jest jak jest. I tyle - tłumaczyła wtedy pani Irena.
Wiadomość o śmierci legendarnego boksera poruszyła całe środowisko sportowe w Polsce. Kibice w mediach spoełczenościowych wspominają legendarnego boksera.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Tragiczny wypadek. Młody kierowca śmiertelnie potrącił pieszego
- Bardzo ważny apel ZUS. Oszuści próbują podszyć się pod organ, klienci są zagrożeni
- Córka Adama Małysza przeżyła grozę. Wszystko przez ojca
- Marcin Gortat mówi o Bogu. Polacy w szoku
- Gorące zdjęcie Anny Lewandowskiej rozpaliło internautów (FOTO)
- "Awantura o Basię": poruszające wyznanie głównej bohaterki serialu
- Ile lat żyją koty i co wpływa na długość ich życia? Recepta na długowieczność może Cię zaskoczyć