Wiadomości
Pixabay
Autor Piotr Mika - 9 Listopada 2020

Polskie media przekazują tragiczną wiadomość. Nie żyje legenda polskiego sportu, był idolem dla wielu

Wiadomości, jakie dotarły do nas dziś wieczorem, z pewnością zasmucą wielu polskich kibiców. Polskie media właśnie poinformowały o tym, że zmarł legendarny polski bokser, który przez wiele lat zajmował się także trenowaniem kolejnych pokoleń pięściarzy. Jego śmierć to duży cios dla całego środowiska.

Wiadomości o śmierci Teofila Kowalskiego to z pewnością odbiją się szerokim echem w całym bokserskim środowisku w naszym kraju. Legendarny pięściarz oraz trener zmarł w poniedziałek 9 listopada po długiej walce z chorobą. 20 grudnia skończyłby 85 lat.

Przez wiele lat Kowalski był związany z Wisłą Kraków, w której walczył przez większość swojej kariery. Wśród jego największych sukcesów wymienia się dwa mistrzostwa Polski w 1958 i 1961 roku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Piotr Żyła wystartuje w wyborach prezydenckich? Już snuje plany, "ktoś musi z tym zrobić porządek"
  2. Andrzej Duda wygłosił pilne orędzie do wszystkich Polaków. Padła szokująca obietnica
  3. Anna Lewandowska ma duże wymagania względem Roberta Lewandowskiego. "Musi to zrobić jeszcze raz"
Robert Lewandowski spełnił największe marzenie. Dostał „Złotą Piłkę”, pomógł mu polski gwiazdor (FOTO)Robert Lewandowski spełnił największe marzenie. Dostał „Złotą Piłkę”, pomógł mu polski gwiazdor (FOTO)Czytaj dalej

Wiadomości. Nie żyje Teofil Kowalski

Wybitny polski pięściarz urodził się w Przemyślu w 1935 roku. Treningi bokserskie rozpoczął w tamtejszej Polonii, później kontynuował je także w Gwardii Przemyśl. Szybko jednak przeniósł się do Krakowa, gdzie jego kariera rozwinęła się dalej.

Do stolicy Małopolski Teofil Kowalski trafił mają 18 lat. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim jednak nie porzucił kariery bokserskiej. W Krakowie walczył dla Garbarni oraz Wisły Kraków, z którą był później związany do końca kariery.

W 1958 i 1961 roku Kowalski został mistrzem Polski w wadze koguciej, zdobywał także brązowe medale krajowych mistrzostw. Pierwszy z nich zdobył w 1956 w wadze piórkowej, natomiast dwa kolejne w 1959 i 1962 w wadze koguciej.

Łącznie stoczył on aż 412 walk, z czego wygrał 359, w tym 120 przed czasem. 11 z nich zakończyło się remisem, zaś 42 przegrał. Jest jednym z polskich bokserów, który stoczył najwięcej walk w karierze. Cztery razy wystąpił w reprezentacji Polski prowadzonej przez Felixa Stamma,

Prawie nikt nie wie, kto jest rodziną Anny Lewandowskiej. Chodzi o bardzo znaną osobę, wciąż jest o niej głośnoPrawie nikt nie wie, kto jest rodziną Anny Lewandowskiej. Chodzi o bardzo znaną osobę, wciąż jest o niej głośnoCzytaj dalej

Spełniał się również jako trener

W 1968 roku Teofil Kowalski został trenerem bokserskim, najpierw zostając prowadząc zespół juniorów Wisły Kraków a później II ligową drużynę seniorów. Jak wspominał w rozmowie dla "Dziennika Polskiego" spod jego skrzydeł wszyło ponad 100 medalistów mistrzostw Polski.

Osiem lat po rozpoczęciu trenerskiej kariery został animatorem turnieju o "Złotą Rękawicę Wisły", którego 39. edycja odbyła się grudniu ubiegłego roku. Pomysł na organizację tego turnieju wyszedł właśnie od Kowalskiego.

Były to zawody skierowane do juniorów i warto wspomnieć, że swoje pierwsze sukcesy w ringu na tym turnieju odnosili m.in.: Tomasz Adamek, Mariusz Wach, Artur Szpilka i Andrzej Wawrzyk.

Teofil Kowalski bez wątpienia był jedną z bardzo ważnych postaci polskiego boksu. Za swoje zasługi w 2006 roku został, decyzją prezydenta RP, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Dziennik Polski

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największy radioteleskop do poszukiwania kosmitów miał kolejny wypadek. Zagadkowa sytuacja rodzi nowe teorie
  2. Iga Świątek wydała majątek na prezent dla trenera. Gest tenisistki robi wrażenie
  3. Piotr Żyła wystartuje w wyborach prezydenckich? Już snuje plany, "ktoś musi z tym zrobić porządek"
  4. Krzysztof Piątek w końcu się przełamał. Magiczny gol, wielki mecz Polaka (WIDEO)
  5. Szef Canal + podjął decyzję w sprawie przyszłości Mateusza Borka. Te informacje mogą zmartwić kibiców
  6. Pijany kierowca w BMW zatrzymany przez policję. Wszystko dzięki taksówkarzom - Wideo
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News