Widzew Łódź
Facebook Widzew Łódź
Autor Mateusz Dziubiński - 19 Listopada 2020

Czy Widzew Łódź wróci do Ekstraklasy?

Widzew Łódź to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów. Choć dzisiaj łodzian nie ma w Ekstraklasie, to kibice pamiętają jej fantastyczne mecze w europejskich pucharach, gdy jak równy z równym walczyła z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu. Wyższość łódzkiej ekipy musiał uznać nawet wielki Juventus Turyn.

Widzew Łódź słabo rozpoczął rywalizację w Fortuna I Lidze w roli beniaminka. Klub, który ma ambicje, by szybko wrócić do grona najlepszych drużyn w Polsce, wygrał zaledwie dwa mecze, jeden zremisował i aż cztery razy zaznał goryczy porażki. Aktualnie zajmuje dopiero 14. miejsce w tabeli liczącej osiemnaście drużyn.

Nie zawsze jednak w łódzkim klubie było tak źle. Niegdyś Widzew budził postrach wśród polskich i europejskich drużyn. Czterokrotny mistrz Polski był marką, która liczyła się w rozgrywkach Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, czyli poprzednika Ligi Mistrzów.

Największy sukces Widzew odniósł w roku 1983, gdy dotarł do półfinału prestiżowych rozgrywek, pokonując po drodze między innymi Liverpool. Dwa lata wcześniej w Polsce poległ także wielki Juventus. Wtedy cała Europa mówiła o wielkiej drużynie, w której występował między innymi Zbigniew Boniek.

Młodsi kibice mogą pamiętać występy Widzewa Łódź już z Ligi Mistrzów z sezonu 1996/1997. Pod wodzą Franciszka Smudy Widzew zmierzył się w grupie z późniejszym triumfatorem, czyli Borussią Dortmund, a także Atletico Madryt i Steauą Bukareszt. W składzie drużyny brylowali wówczas m.in. Marek Citko i Mirosław Szymkowiak. Fanom Widzewa pozostaje wierzyć, że niedługo zespół nawiąże do dawnych lat przepełnionych sukcesami.

Czy Widzew Łódź wróci do Ekstraklasy już w tym sezonie? To trudno ocenić, jednak istnieje taka możliwość, bo piłkarze z al. Piłsudskiego grają obecnie na jej bezpośrednim zapleczu i nie są daleko od potencjalnego awansu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News