Władysław Kozakiewicz
screen sport.tvp.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 24 Września 2020

Władysław Kozakiewicz - sportowiec, który wygrał "na złość" Rosjanom. Jego gest znają wszyscy

Władysław Kozakiewicz na stałe wpisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu. Jego triumf na igrzyskach olimpijskich, a szczególnie gest po jednym ze skoków znany jest na całym świecie. Do tej pory jest ikoną polskiego sportu, a w przeszłości reprezentował także barwy Niemiec.

Władysław Kozakiewicz aż do dziś pozostaje jednym z najważniejszych polskich lekkoatletów. W skoku o tyczce przez lata znajdował się w światowej czołówce, udowadniając swoją klasę na różnych imprezach. Jego forma eksplodowała w najważniejszym momencie.

Na igrzyska olimpijskie w 1980 roku przyjeżdżał jako jeden z faworytów do triumfu. Imprezę zbojkotowało wiele państw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. To powodowało, że Polakowi ubyło kilku ważnych konkurentów do złotego medalu. Jednak władze w Rosji chciały zrobić wszystko, aby to radzieccy sportowcy zdobyli jak najwięcej medali.

Kozakiewicz do Moskwy przyjeżdżał jako medalista Mistrzostw Europy z 1974 roku na stadionie oraz jako mistrz Starego Kontynentu z hali, z turnieju rozegranego rok przed igrzyskami w Wiedniu. Konkurs olimpijski tak się ułożył, że sprawa złotego medalu rozstrzygała się pomiędzy Kozakiewiczem a reprezentantem gospodarzy Konstantinem Wołkowem.

Przed decydującymi skokami reprezentanta Polski zebrani na stadionie Łużniki radzieccy kibice próbowali zdeprymować Kozakiewicza głośnymi gwizdami. Polak pewnie pokonał wysokość 5,75 i został mistrzem olimpijskim. Spadając, pokazał jeszcze publiczności słynnego już "wała". Polak pewny już wygranej podjął próbę bicia rekordu świata. Udało mu się to za drugim podejściem, pokonując 5,78. Jego gest na stałe wpisał się do historii sportu.

Nigdy później nie był w stanie powtórzyć swojego osiągnięcia z Moskwy. W 1985 roku na stałe wyjechał do Niemiec, których barwy reprezentował przez kilka lat. Został nawet rekordzistą tego kraju, skacząc 5,70. Po zakończeniu kariery zaangażował się w działalność polityczną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wideo - Nietrzeźwa kierująca dosłownie przelatuje przez rondo swoim BMW M4. O krok od wielkiej tragedii
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Miała sesję zdjęciową w CKM-ie. Teraz przyznaje, że nie chce się już "wygłupiać", i że przez miłość „schrzaniła swoją karierę”
  4. Gwiazda polskiego sportu oszukana na wielkim turnieju? Została niesłusznie wykluczona, ma dowody
  5. Nie żyje były piłkarz Realu Madryt. Był medalistą mistrzostw świata i członkiem legendarnej drużyny
  6. Lata 90. należały do Shazzy. Co dziś słychać u królowej disco polo?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News