Włodzimierz Lubański
screen - youtube.com/łączy nas piłka
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 24 Września 2020

Włodzimierz Lubański - najlepszy polski napastnik w historii? Niedościgniony wzór

Włodzimierz Lubański przez lata czarował na polskich boiskach. Był jednym z najlepszych zawodników w Europie, a zainteresowanie transferem wykazywał nawet Real Madryt. Do tej pory kibice pamiętają jego świetne występy. Nawet lata po zakończeniu kariery jest za nią nagradzany.

Włodzimierz Lubański jako bardzo młody zawodnik stał się jednym z najważniejszych piłkarzy reprezentacji Polski. Debiutował w kadrze mając 16 lat i 188 dni. Żaden inny reprezentant Polski nie debiutował w Biało-Czerwonych barwach przed ukończeniem 17. roku życia. Jako że Lubański w swoim pierwszym meczu w kadrze strzelił gola (9:0 z Norwegią), to pozostaje także najmłodszym strzelcem gola w reprezentacji.

Od początku swojej kariery przejawiał wielki talent. W latach 1966-1969 cztery razy został królem strzelców polskiej ekstraklasy w barwach Górnika Zabrze. Ze śląskim klubem siedem razy został mistrzem Polski. Dodatkowo sześć razy zdobył z tą drużyną Puchar Polski.

W 1970 roku Lubański razem z Górnikiem wystąpił w finale Pucharu Zdobywców Pucharów. Po tym meczu po zawodnika zgłosił się Real Madryt, który oferował Górnikowi za piłkarza rekordową na tamte czasy kwotę miliona dolarów amerykańskich. Jednak władze PRL nie zgodziły się na transfer.

Przez lata był najskuteczniejszym napastnikiem reprezentacji Polski. Jego dorobek 48 trafień pobił dopiero Robert Lewandowski. Lubański jest także pierwszym Polakiem, który został nominowany do Złotej Piłki "France Football". Najwyżej w plebiscycie uplasował się na 7 pozycji.

Kibice do tej pory pamiętają jego świetną grę. W 2018 roku PZPN, na stulecie swojego istnienia zorganizował plebiscyt na najlepszą "11" w historii polskiego futbolu. Lubański głosami kibiców, obok Lewandowskiego i Grzegorza Laty znalazł się w trójce najlepszych napastników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wideo - Nietrzeźwa kierująca dosłownie przelatuje przez rondo swoim BMW M4. O krok od wielkiej tragedii
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Miała sesję zdjęciową w CKM-ie. Teraz przyznaje, że nie chce się już "wygłupiać", i że przez miłość „schrzaniła swoją karierę”
  4. Gwiazda polskiego sportu oszukana na wielkim turnieju? Została niesłusznie wykluczona, ma dowody
  5. Nie żyje były piłkarz Realu Madryt. Był medalistą mistrzostw świata i członkiem legendarnej drużyny
  6. Lata 90. należały do Shazzy. Co dziś słychać u królowej disco polo?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News