Wojciech Fibak
East News
Autor Mateusz Dziubiński - 5 Października 2020

Wojciech Fibak. Niekwestionowana legenda polskiego tenisa, najlepszy Polak w historii dyscypliny?

Wojciech Fibak do dzisiaj uważany jest za jednego z najlepszych polskich tenisistów i być może największych sportowców w dziejach naszego kraju. Legendarny zawodnik osiągnął niebywałe sukcesy na arenie międzynarodowej i w czasach swej świetności rywalizował z najlepszymi tenisistami świata. 

Wojciech Fibak zakończył karierę lata temu, jednak do dzisiaj Polacy kojarzą jego nazwisko z wielkimi triumfami, jakie święcił na kortach całego świata. Fibak przez lata był jedynym naszym reprezentantem, który zaliczał się do światowej czołówki tenisistów. W swej karierze miał okazję mierzyć się z legendami światowego tenisa, jak Szwed Björn Rune Borg, czy Amerykanin John McEnroe.

Wybitny polski zawodnik odnosił sukcesy zarówno w grze pojedynczej, jak i w deblu. Grając w parze z Kimem Warwickiem w 1978 roku, sięgnął po triumf w wielkoszlemowym turnieju Australian Open. W grze pojedynczej Wojciech Fibak tytułu wielkoszlemowego nie zdobył, ale za to aż cztery razy docierał do ćwierćfinałów takich rozgrywek. Największym sukcesem w singlu był jednak pamiętny finał cyklu Masters.

W Houston w Teksasie Wojciech Fibak wyszedł z grupy po dwóch zwycięstwach i porażce, a w półfinale pokonał Guillermo Vilasa. W finale Polak zmierzył się z Hiszpanem Manuelem Orantesem. Mecz transmitowała polska telewizja, a Fibak fantastycznie zaczął mecz. Przy stanie 2:1 w setach i 4:1 w czwartej partii nastąpiło jednak coś, co trudno wytłumaczyć.

Orantes zupełnie odmienił losy spotkania i wygrał ostatecznie z Wojciechem Fibakiem 5:7, 6:2, 0:6, 7:6 (7:1), 6:1. Po latach nadal mówi się, że na Fibaka deprymująco zadziałały słowa legendy Hollywood Kirka Douglasa. Aktor był obecny na tym meczu i przy prowadzeniu Fibaka udzielił wywiadu transmitowanego na całą halę. Douglas zaznaczył, że Manuel Orantes nigdy się nie poddaje i nie można go skreślać. Słowa te miały podłamać Polaka i dodać skrzydeł Hiszpanowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny wypadek na zakręcie mistrzów. Wideo
  2. Klamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowców
  3. Zbigniew Boniek ujawnił prawdę. "Brzęczka nie będzie", wiemy kto go zastąpi
  4. Wielki sukces Igi Świątek. Polka z kolejnym sukcesem, była bezlitosna, co za klasa
  5. Lech Poznań sprzedaje swoją największą gwiazdę. Młody Polak zagra w Premier League, mamy rekord Ekstraklasy
  6. Od dzieciństwa mówili jej, że jest brzydka. Teraz codziennie publikuje nowe selfie na Instagramie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News