Zbigniew Boniek
Youtube.pl
Autor Mateusz Dziubiński - 19 Marca 2020

PZPN zamierza pomóc polskim klubom. Zbigniew Boniek ujawnia szczegóły planu

Zbigniew Boniek w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał, że Polski Związek Piłki Nożnej szykuje plan pomocy dla polskiej piłki nożnej na wypadek dalszych komplikacji związanych z pandemią koronawirusa i ewentualnym brakiem możliwości dokończenia sezonu 2019/2020.

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu dla portalu WP SportoweFakty. Prezes PZPN zdradził, że władze związku przygotowują długoterminowy plan pomocy dla polskiej piłki. To na wypadek, gdyby rozpoczętego jesienią 2019 roku sezonu nie udało się dokończyć lub też przedłużone rozgrywki wymusiły zmianę terminarza sezonu 2020/2021.

Kamil Stoch zakończy karierę? Eksperci nie mają wątpliwości, wyjście jest jednoKamil Stoch zakończy karierę? Eksperci nie mają wątpliwości, wyjście jest jednoCzytaj dalej

Zbigniew Boniek zdradził plany PZPN na pomoc klubom po pandemii

Uchwałą Polskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 12 marca, jeśli nie uda się dokończyć rozgrywek PKO Ekstraklasy, za finalne wyniki uznane zostaną te po ostatniej pełnej rozegranej kolejce. Oznaczałoby to, że mistrzostwo polski przypadnie Legii Warszawa, natomiast prawo gry w eliminacjach Ligi Europy uzyskają Piast Gliwice, Cracovia Kraków oraz Śląsk Wrocław.

UEFA przełożyła organizację mistrzostw Europy na 2021 rok, co daje krajowym federacjom większe pole manewru w nadrabianiu zaległych kolejek. Wstępne prognozy mówią o zakończeniu ligowych i europejskich zmagań do 30 czerwca. Jednak analitycy uprzedzają, że szczyt zachorowań na SARS-CoV-2 dopiero przed nami. Wirus może uderzyć ze zdwojoną siłą na przełomie kwietnia i maja. Właściciel jednej z czołowych ekip Ekstraklasy, Cracovii, Janusz Filipiak zaapelował do władz PZPN o pomoc dla klubów w zaistniałej sytuacji.

- PZPN ma bardzo dużo pieniędzy i powinien pomóc klubom. Mają się w tej sprawie odbyć rozmowy, ale na razie wszyscy gadają o tym po kątach. Czekam na konkrety - powiedział w wywiadzie dla WP.

Prezes Boniek przyznał, że powstaje plan szerszej pomocy środowisku klubowej piłki w Polsce.

Koszmarna śmierć byłego mistrza kraju. Zmarł w bardzo młodym wieku, osierocił malutką córeczkęKoszmarna śmierć byłego mistrza kraju. Zmarł w bardzo młodym wieku, osierocił malutką córeczkęCzytaj dalej

PZPN nie pokryje pensji piłkarzy. Związek proponuje inne rozwiązanie problemów

Zbigniew Boniek przyznał, że związek przygotowuje się na każdą z dopuszczalnych na ten moment ewentualności. Zarówno o późnym finiszu sezonu, jak i zmianach w terminarzu rozgrywek 2020/2021, wymuszonymi przesunięciem zaległych meczów.

- Bierzemy pod uwagę scenariusz, w którym nie będziemy mogli grać i pracujemy nad strategicznym planem dotyczącym wsparcia całej polskiej piłki na wypadek, gdyby sezonu nie udało się dokończyć - powiedział prezes PZPN.

Jednocześnie zdecydowanie zaznaczył, że pomoc nie będzie polegała na pokryciu zobowiązań klubów wobec zawodników, a chodzi o rozwiązanie systemowe.

- Jeśli ktoś myśli, że PZPN da klubom pieniądze na pensje dla piłkarzy, na pensje dla obcokrajowców, to nie - to tak nie działa. To nie jest myślenie strategiczne. PZPN to jest cała piłka. 98 procent klubów w Polsce to kluby amatorskie. Są kluby pierwszej, drugiej i trzeciej ligi. Musimy myśleć koncepcyjnie i przygotować strategię pomocy, pakiet dla całej piłki -zakończy..

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: książę Albert zakażony koronawirusem. Pałac potwierdza
  2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  3. Robert Lewandowski ujawnia kulisy negocjacji z Realem. Polak rozmawiał z samym Ronaldo
  4. Koszmarna śmierć byłego mistrza kraju. Zmarł w bardzo młodym wieku, osierocił malutką córeczkę
  5. Gwiazdor Juventusu złamał kwarantannę. Chciał opuścić kraj, czeka go surowa kara
  6. Polka wróciła z Niemiec. Szybko uciekła z kwarantanny, bo tradycyjne jedzenie jej nie smakowało

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News