Zmarł tener
Pixabay/@41330
Autor Łukasz Kowalski - 27 Grudnia 2020

Przed chwilą dotarły do nas dramatyczne informacje. Nie żyje uwielbiany szkocki trener, prowadził klub przez 22 lata

Zmarł Jim McLean, twórca największych sukcesów w historii Dundee United. Prowadził szkocki klub przez 22 lata. Za jego kadencji Dundee zdobyło tytuł mistrzowski i awansowało do finału Pucharu UEFA. Do tego wprowadził swój zespół do półfinału Pucharu Europy. Miał 83 lata.

  • Zmarł Jim McLean legendarny szkoleniowiec Dundee United
  • Za jego kadencji Dundee zdobył swój jedyny tytuł mistrzowski
  • McLean wprowadził także Dundee do finału Pucharu UEFA

Zmarł jeden z najlepszych szkockich trenerów w historii. W niedzielę media obiegła wiadomość o śmierci Jima McLeana legendarnego szkoleniowca Dundee United. Te informacje potwierdził szkocki klub. Miał 83 lata.

- Dundee United z wielkim smutkiem przyjęło informację śmierci Jima McLeana - napisał klub w oświadczeniu. - Wszyscy będziemy za nim bardzo tęsknić - dodano.

Zmarł legendarny szkoleniowiec Dundee United Jim McLean

McLean najpierw trafił do Dundee jako zawodnik. Swoje piłkarskie szlify zbierał w Hamilton Academical i Clyde. Do zespołu Mandarynek trafił w 1965 roku, w którym zagrał 90 spotkań i strzelił 28 bramek. Po tym czasie przeszedł do Kilmarnock.

Do Dundee wrócił w 1971 roku już jako szkoleniowiec. Po 12 latach pracy na emeryturę przeszedł Jerry Kerr i władze klubu postanowiły dać szansę młodemu, zaledwie 34-letniemu McLeanowi.

Tragiczne wiadomości na koniec dnia. Nie żyje kultowy polski bramkarz, był znany tysiącom PolakówTragiczne wiadomości na koniec dnia. Nie żyje kultowy polski bramkarz, był znany tysiącom PolakówCzytaj dalej

Klub we wspomnieniach podkreśla, że szkoleniowiec całkowicie zrewolucjonizował piłkę w całej Szkocji. McLean w znaczącym stopniu postawił na szkolenie młodzieży i uzupełnianie zespołu bardziej doświadczonymi zawodnikami z całego kraju.

Efekty jego pracy przyszły bardzo szybko. W 1974 roku poprowadził Dundee do pierwszego w historii finału Pucharu Szkocji. Pierwsze trofeum wygrał w 1980 roku, sięgając po Puchar Ligi Szkockiej. To trofeum obronił rok później.

Wielka strata światowej piłki nożnej

Największy sukces w lidze szkockiej odniósł w sezonie 1982/1983. Dundee United rzuciło wtedy wyzwanie potęgom takim jak Celtic, Glasgow Rangers czy Aberdeen i zdobył swój pierwszy i jedyny jak dotąd tytuł mistrzowski.

Podczas kadencji McLeana Dundee United stało się znana także w całej Europie. Szkocki szkoleniowiec w 1984 roku poprowadził swój zespół do półfinału Pucharu Europy. Tam nieznacznie Dundee przegrało z AS Romą.

Szkoci w tamtym sezonie byli bardzo blisko awansu do finału. W pierwszym meczu pokonali rzymian 2:0. Włoscy piłkarze w rewanżu z nawiązką odrobili straty i pokonali Dundee 3:0. W finale Roma przegrała z Liverpoolem.

Kolejny wielki sukces odniósł trzy lata później. McLean wprowadził Dundee od finału Pucharu UEFA. Tam jego zespół okazał się nieznacznie gorszy od IFK Goeteborg. Szwedzi pokonali Szkotów 2:1.

Prowadził Dundee bez przerwy do 1993 roku. - Jim był integralną częścią naszej historii, pozwolił doścignąć czołówkę europejską. Był tytanem Dundee United, cenionym przez rodzinę United na całym świecie. Będziemy za nim tęsknić - napisał klub w pożegnaniu.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News