Andrij Szewczenko
Facebook Andriy Shevchenko
Autor - 29 Września 2020

Andrij Szewczenko kończy 44 lata. Najlepszy piłkarz w historii Ukrainy chce zbudować piłkarską potęgę

Andrij Szewczenko to legendarny zawodnik reprezentacji Ukrainy a także włoskiego AC Milan. Przez lata był jednym z topowych środkowych napastników na świecie, a po zakończeniu kariery zamierza budować dalej swoją historię. Jako selekcjoner reprezentacji, w której przez wiele lat grał, Szewczenko chce zbudować zespół, który rzuci wyzwanie najlepszym.

Andrij Szewczenko swoją karierę zaczynał w Dynamie Kijów. W 1999 trafił stamtąd do Milanu, w którym grał przez kolejne 7 lat, stając się legendą i święcąc największe sukcesy. Z zespołech Rossonerich ukraiński piłkarz sięgnął m.in. po mistrzostwo i puchar Włoch, a także wygrał Ligę Mistrzów. W 2004 roku został nagrodzony indywidualnie, wygrywając plebiscyt Złotej Piłki.

Późniejsze lata nie były już tak udane. Zawodnik przeszedł do Chelsea, w której nie do końca się sprawdził i ostatecznie wrócił do swojego Dynama Kijów, w którym karierę zakonczył w 2012 roku. W reprezentacji Ukrainy rozegrał aż 111 spotkań, w których zdobył 48 bramek. Brał udział w wielkich imprezach takich jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy. Karierę reprezentacyjną zakończył podobnie jak klubową - w 2012 roku, po tym jak jego reprezentacja odpadła z mistrzostw Europy organizowanych w Polsce i na Ukrainie.

Pracę jako selekcjoner reprezentacji swojego kraju rozpoczął w 2016 roku i kontynuuje ją do dziś, powoli budując coraz lepszy zespół. W eliminacjach do mistrzostw Europy 2020 rozgrywanych w 2019 roku Ukraina wygrała swoją grupę bez żadnej porażki na koncie (8 zwycięstw, 2 remisy), a warto wspomnieć, że nasi wschodni sąsiędzi mierzyli się m.in. z aktualnym mistrzem Europy Portugalią oraz Serbią. Na nadchodzących imprezach podopieczni Szewczenki mają szansę na sprawienie niespodzianki.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News