Dom
Fot. Pixabay/Pexels
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 16 Marca 2024

Mieszkanie i ogród w dobie nowoczesnych technologii – czym jest smarthouse?

Świat zmienia się niezwykle dynamicznie – głównie za sprawą rozwijającej się technologii, która coraz prędzej wkracza w każdą dziedzinę naszego życia. To właśnie dzięki niej z jednej strony możemy zaoszczędzić sporo czasu i energii, a z drugiej cieszyć się rozlicznymi udogodnieniami i usprawnieniami. Jedną ze sfer, w których technologia coraz śmielej zaznacza swoją obecność, jest nasze domowe ognisko. Czym wobec tego jest smarthouse i o co warto zadbać w swoim domu? Jak w tym kontekście unowocześniać ogrody i tarasy?

Czym jest smarthouse i jakie udogodnienia warto wdrożyć?

Za pojęciem „smarthouse” nie kryje się już dom przyszłości – to dom teraźniejszości, którego naturą jest zautomatyzowanie jak największej ilości procesów, celem zwiększenia wydajności jego użytkowania. Inteligentny dom, bo tym właśnie jest smarthouse, to jednak nie tylko gadżety, które pozwalają co zamożniejszym na korzystanie z wygód zdalnego sterowania rozlicznymi funkcjonalnościami. Smarthouse to dom, dzięki któremu w znaczący sposób możemy ograniczyć zużycie energii czy wody, co oczywiście przełoży się na mniejsze rachunki.

Jakiego rodzaju rozwiązania technologiczne posiadają takie domy? Jest ich bardzo dużo i stale powstają nowe, dlatego warto śledzić najnowsze informacje technologiczne, by w razie pojawienia się ciekawych bądź użytecznych nowinek nie pozostawać w tyle. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczymy wszelkiego rodzaju inteligentne czujniki (dymu, ruchu, temperatury, wilgoci, etc.), systemy alarmowe, inteligentne gniazdka (umożliwiające zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń), czy inteligentne oświetlenie i ogrzewanie.

Ogród i taras też mogą być „smart”!

Z mnogości „inteligentnych” rozwiązań technologicznych skorzystać może nie tylko nasz dom, ale także ogród i taras. Jeśli chodzi o instalacje właściwe dla naszego tarasu, to wiele będzie zależeć od jego typu. Najczęściej ograniczymy się do systemów inteligentnego oświetlenia oraz czujników i sensorów właściwych dla tych, które znamy z wnętrza naszej posiadłości.

Nieco inaczej jest w przypadku ogrodów, gdzie z racji ich użytkowości w sposób naturalny zwiększa się także ilość możliwości. Do najbardziej polecanych rozwiązań należą takie elementy jak czujnik opadów, czujnik wilgotności gleby, czy po prostu cały inteligentny system nawadniania ogrodu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News