Przeprosiny Marcin Gortat
piłka nożna
Pixabay/SeppH
Autor Artykuł Sponsorowany - 25 Lutego 2024

Jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej?

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejszy sport świata, który każdego roku gromadzi setki milionów kibiców na stadionach i przed telewizorami. Oglądając sportowe zmagania naszych ulubionych klubów czy reprezentacji, zapewne zdajemy sobie sprawę z ogólnych zasad gry w piłkę nożną, a nawet żywo dyskutujemy o najlepszych (naszym zdaniem) strategiach i zagraniach. Jednak czy mamy pojęcie o pryncypiach dotyczących ukochanego sportu? Jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej? Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej?

Bramka do piłki nożnej – jakie ma wymiary?

Choć piłka nożna to najpopularniejszy sport świata, a kibice bez trudu są w stanie recytować składy swoich ulubionych drużyn czy wymieniać najbardziej złożonymi opiniami na temat bieżących strategii czy transferów, to niekiedy fundamentalne kwestie związane z grą pozostają pominięte. Jednym z nich mogą być wymiary bramki do piłki nożnej.

W profesjonalnych rozgrywkach wszystkie wymiary – czy to bramki, czy też samego boiska – muszą mieć jeden, ustandaryzowany wymiar. W przypadku bramki do piłki nożnej, jej wysokość wynosi 8 stóp, a szerokość 8 jardów. Przeliczając brytyjskie jednostki na metry, dowiemy się, że bramka do piłki nożnej ma 2,44 metra wysokości oraz 7,32 metra szerokości.

Wymiary boiska do piłki nożnej – standardy IFAB

Podobnie jak wymiary bramki do piłki nożnej, tak samo wymiary boiska w rozgrywkach profesjonalnych są ustandaryzowane wedle jednej normy. Zgodnie z normami IFAB, długość boiska do piłki nożnej musi wynosić 105 metrów, natomiast jego szerokość 68 metrów.

Trzeba jednak zauważyć, że fakty są takie, że normy IFAB zostały wprowadzone dopiero w marcu 2008 roku. Do tego czasu w środowisku sportowym istniało raczej coś na wzór umowy społecznej, w myśl której wymiary boiska wahały się od 90 do 120 metrów długości, oraz od 45 do 90 metrów szerokości. Profesjonalne mecze mogą jednak być rozgrywane również na takich boiskach, o ile różnice w metrażu nie są nazbyt drastyczne.

Ściśle określone są także wielkości odpowiednich fragmentów murawy, które oznakowane są białymi liniami. I tak na przykład rozmiary pola karnego wynoszą 16,5 metra długości przy 40,32 metrów szerokości, a promień okręgu na linii środkowej powinien wynosić 9,15 metra. Sama grubość linii oznaczających nie może być większa niż 12 centymetrów, zaś narożniki boiska muszą być oznaczone flagami.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News