Euro 2020 Rosja
AFP/EAST NEWS
Autor Łukasz Kowalski - 2 Listopada 2020

Media: wiadomo, gdzie odbędzie się Euro 2020. Ogromne zaskoczenie, wielki turniej tuż obok polskiej granicy

Euro 2020 po raz kolejny przechodzi przez bardzo trudny okres. Latem z powodu koronawirusa turniej przełożono na przyszły rok. Teraz francuskie media przekazały informacje o tajnym planie UEFA, który ma pomóc w rozegraniu mistrzostw. Europejska centrala piłkarska ma rozważać przeniesienie turnieju do jednego kraju. Europejski czempionat ma się odbyć przy polskiej granicy.

Euro 2020 od samego początku ma wielkie problemy organizacyjne. W 2013 roku UEFA podjęła decyzję o zorganizowaniu w 2020 roku mistrzostw Europy w 12 miastach z 12 państw. Ten pomysł od samego początku budził kontrowersje.

Euro 2020 będzie rozgrywane tuż przy polskiej granicy?

Mistrzostwa miały się rozpocząć na początku czerwca tego roku od meczu w Rzymie. Turniej został przełożony na lipiec i czerwiec przyszłego roku z powodu epidemii koronawirsua. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie mogą spotkać turniej.

Pandemia koronawirusa po raz kolejny uderzyły w kraje europejskie. Druga fala epidemii zaskoczyła rządzących w Europie. Niektóre kraje już po raz drugi w tym roku wprowadziły lockdown. Na razie nie widać końca pandemii.

W związku z tym UEFA musi przygotować plan awaryjny, żeby przyszłoroczne mistrzostwa Europy doszły do skutku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez francuskie media, pojawiła się koncepcja, która ma zapewnić rozegranie czempionatu.

Zdaniem "Le Parisien" UEFA rozważa przeniesienie całego turnieju do jednego państwa. Zdaniem francuskiej redakcji faworytem do organizacji przyszłorocznych mistrzostw Europy jest Rosja. Za takim rozwiązaniem przemawia gotowość Rosji do przyjęcia drużyn. Po mundialu w 2018 roku infrastruktura w kraju jest przygotowana do rozegrania turnieju choćby zaraz.

Rosja chce przejąć organizację Euro 2020

Jak informuje francuski dziennik, za takim przeniesieniem mistrzostw od jednego kraju przemawia także drugi fakt. UEFA chce odebrać Baku organizację mistrzostw za zaangażowanie Azerbejdżanu w wojnę z Armenią o Górny Karabach.

Dodatkowo Rosjanie od dawna zabiegają o organizację mistrzostw Europy. Przed ogłoszeniem, że Euro 2020 odbędzie się w 12 miastach, wyrażali chęć organizacji turnieju. Kolejną możliwość będą mieli dopiero w 2028 roku.

Rosjanie w ostatnich latach starają się gościć w swoim kraju najważniejsze imprezy sportowe. W 2014 roku w Soczi odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a cztery lata później piłkarskie mistrzostwa świata. Do pełnej puli najpopularniejszych imprez sportowych świata brakuje im tylko letnich igrzysk olimpijskich i właśnie mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Decyzja o zmianie gospodarza Euro wpłynie bardzo mocno na przygotowania drużyn do turnieju. Wszystkie ekipy od nowa musiałby szukać swoich baz treningowych. Jeżeli turniej odbędzie się w pierwotnie planowanej formule, to Polacy będą stacjonować w Portmarnock Hotel & Golf Links niedaleko Dublina.

Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w fazie grupowej zagra z Irlandią Północną lub Słowacją, a także ze Szwecją i Hiszpanią. Dwa spotkania Biało-Czerwoni rozegrają w Dublinie, jedynie spotkanie z Hiszpanami odbędzie się w Bilbao.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News