Leo Beenhakker
YouTube - TVP
Autor Piotr Bernaciak - 30 Września 2020

Leo Beenhakker. Najlepszy trener polskiej reprezentacji w XXI wieku?

Leo Beenhakker objął polską drużynę narodową po klęsce na mistrzostwach świata w 2006 roku. Ostatecznie doprowadził ją do historycznego rezultatu, który zostanie mu zapamiętany.

Leo Beenhakker jest uznawany za jednego z ważniejszych trenerów w historii piłki nożnej. Holender w latach swojej świetności prowadził najlepsze drużyny świata, czyli Ajax, Feyenoord i Real Madryt. Mało który trener może pochwalić się tak długą karierą na ławce. Nie da się ukryć, że musiał prezentować wybitny poziom, skoro przez lata ufali mu prezesi największych klubów świata.

W 2006 roku Holender objął reprezentację Polski w bardzo trudnym momencie. Drużyna przeżyła kryzys na mistrzostwach świata, zaprezentowała się bardzo słabo i odpadła już w fazie grupowej. Władze PZPN miały dość, dlatego zatrudniono Leo Beenhakkera, który miał uratować sytuację. Faktycznie nowy selekcjoner rzeczywiście natychmiastowo wpłynął na grę kadry, która osiągnęła wielki sukces.

Zespół Beenhakkera po raz pierwszy w historii awansował na mistrzostwa Europy, co nie udawało się w najlepszych czasach naszej reprezentacji. Po raz pierwszy drużyna narodowa pojechała na Euro, deklasując rywali w swojej grupie. Nikt nie spodziewał się tak dobrej postawy Biało-czerwonych, a eksperci mówili, że w grze widać rękę doświadczonego Holendra.

Ostatecznie na Euro nie zaprezentowaliśmy się dobrze, ale postanowiono dalej współpracować z zasłużonym szkoleniowcem. Zwolniono go w przykrych okolicznościach dopiero w 2009 roku po klęsce Biało-czerwonych w eliminacjach mistrzostw świata 2010. Mimo tego, dalej tysiące Polaków uważają Beenhakkera za najlepszego trenera reprezentacji Polski w XXI wieku.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News