Przeprosiny Marcin Gortat
Nie żyje
Pixabay
Autor Mateusz Dziubiński - 16 Listopada 2020

Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski. Z kadrą sięgnął po duży sukces

Nie żyje wybitny polski trener, który z naszą drużyną narodową wywalczył ogromny sukces. Niezwykle smutne informacje o śmierci legendy polskiego sportu potwierdzają kolejne źródła. Jak się okazuje, od kilku lat słynny szkoleniowiec zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niestety odszedł od nas już na zawsze.

Nie żyje kolejny wybitny przedstawiciel świata sportu w naszym kraju. Polskę obiegła informacja o śmierci jednego z najbardziej utytułowanych trenerów w historii polskiej piłki ręcznej. Zmarły odniósł z polską kadrę niesamowity sukces, którego nie udało się pobić przez dziesięciolecia.

Nie żyje legendarny trener reprezentacji Polski

Kolejne bardzo smutne informacje związane ze śmiercią wybitnego człowieka polskiego sportu obiegły Polskę. Tym razem w żałobie pogrążyło się środowisko piłki ręcznej. Odszedł jeden z legendarnych przedstawicieli tego sportu.

W wieku 84 lat zmarł Zygmunt Jakubik, jeden z najlepszych trenerów piłki ręcznej w historii Polski. Osiągnął liczne sukcesy zarówno w pracy z drużynami klubowymi, jak i reprezentacją kobiet. Jego osiągnięcia z żeńską kadrą długo nikt nie był w stanie pobić.

Zygmunt Jakubik urodził się w 1936 roku w Zamościu. Tam też spędził młodość i czas wojny. Później wyjechał do Gdańska, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z piłką ręczną. Najpierw sam występował w kilku drużynach, a następnie zajął się pracą szkoleniową, która przyniosła mu największe sukcesy.

Zygmunt Jakubik jako trener pierwszej reprezentacji w piłce ręcznej kobiet odniósł niesamowity sukces. W 1973 roku prowadzona przez niego drużyna najpierw zakwalifikowała się do mistrzostw świata, a później wywalczyła na turnieju historyczne piąte miejsce.

Polki mogły osiągnąć jeszcze lepszy wynik, gdyby nie stronnicze sędziowanie w meczu z Danią, który decydował o awansie do półfinału turnieju. I tak był to wielki sukces polskiego sportu, gdyż nikt nie spodziewał się, że nasze szczypiornistki zajdą tak daleko. Na długo był to najlepszy występ Polek na mistrzostwach świata.

Przez lata nikt nie zbliżył się nawet do osiągnięć drużyny Zygmunta Jakubika

Dopiero w 2013 roku, po czterdziestu latach Polki poprawiły osiągnięcie drużyny Zygmunta Jakubika. Drużyna prowadzona przez Kima Rasmussena zajęła czwarte miejsce. Tym bardziej wynik podopiecznych Jakubika robi wrażenie.

Przez niemal całą karierę Zygmunt Jakubik związany był z Pomorzem i tamtejszymi drużynami. Pracował m.in. w Pogoni Szczecin, Energetyku Gryfino i Parii Szczecin. Prowadził także Stal Gorzów Wielkopolski.

Poza pracą szkoleniową pracował także w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej w Szczecinie. W latach 1960-1970 pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Gier i Dyscypliny, szefa działu szkolenia, a także wiceprezesa ds. organizacyjnych. W latach 1972-1978 zasiadał w zarządzie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Źródło: TVP Sport

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News