PZPN
Piotr Molecki/East News
Autor Mateusz Dziubiński - 19 Listopada 2020

Czy Zbigniew Boniek był dobrym prezesem PZPN?

PZPN jeszcze przez kilka miesięcy będzie kierowany przez Zbigniewa Bońka. W wyniku pandemii koronawirusa kadencja obecnego szefa polskiej piłki została wydłużona o kilka miesięcy. Nieubłaganie zbliża się jednak zakończenie kadencji prezesa Bońka, co skłania do podsumowań. W ciągu ponad ośmiu lat jego rządów nasza reprezentacja przeżywała jeden z najlepszych okresów w swojej historii, ale i zanotowała kilka poważnych wpadek.

Za nami ostatnie mecze reprezentacji Polski w tym roku. Biało-Czerwoni zanotowali dwie porażki w listopadowych meczach Ligi Narodów z Włochami i Holandią i nie zagrają w turnieju finałowym tych rozgrywek. Następny mecz nasi kadrowicze zagrają dopiero w nowym roku, ale w grudniu czeka nas losowanie eliminacji mistrzostw świata 2022.

Eliminacje do mundialu w Katarze oraz mistrzostwa Europy, które z powodu pandemii przeniesiono na 2021 rok, będą ostatnimi pod rządami Zbigniewa Bońka. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej swoją kadencję powinien zakończyć już w tym roku, jednak z powodu pandemii jego rządy zostały przedłużone o kilka miesięcy.

Nowego szefa PZPN poznamy po wyborach, które odbędą się 18 sierpnia 2021 roku. Zbigniew Boniek odejdzie ze stanowiska po ponad ośmiu latach, a jego miejsce zajmie ktoś inny. Im bliżej końca kadencji obecnego szefa polskiej piłki, tym więcej podsumować. Boniek ma na swoim koncie wielkie sukcesy, ale i kilka poważnych wpadek.

Największym sukcesem za czasów prezesury Zbigniewa Bońka jest oczywiście ćwierćfinał mistrzostw Europy w 2016 roku. Reprezentacja Polski pod wodzą Adama Nawałki jak równy z równym walczyła z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu i odpadła przegrywając minimalnie po rzutach karnych z Portugalią. W eliminacjach do turnieju we Francji Biało-Czerwoni odnieśli historyczne zwycięstwo nad Niemcami. Polacy wygrali na Stadionie Narodowym w Warszawie 2:0.

Polacy imponowali także w eliminacjach do mundialu w Rosji w 2018 roku. Gorzej jednak wiodło nam się już na samej imprezie. Mimo wielkich oczekiwań, Polacy nie byli w stanie wyjść z grupy i szybko zakończyli udział w mistrzostwach świata.

Od momentu objęcia posady w 2012 roku Zbigniew Boniek zrobił wiele dobrego nie tylko dla kadry, ale i wizerunku PZPN. Instytucja, która kojarzona była z brakiem profesjonalizmu i korupcją, zmieniła się w najlepiej funkcjonującą federację sportową w kraju. Zdarzały się też “potknięcia” jak nieporadność w kwestii kibolskich wybryków na stadionach. A jak waszym zdaniem wyglądała kadencja Zbigniewa Bońka?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News