Przeprosiny Marcin Gortat
Adam Nawałka
screen - youtube.com/łączy nas piłka
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 11 Grudnia 2020

Czy Adam Nawałka jest jednym z najlepszych polskich zespołów w historii?

Adam Nawałka jest bezsprzecznie jednym z najlepszych polskich trenerów XXI wieku. Wielkie sukcesy osiągał z klubami ekstraklasy, ale prawdziwy podziw wzbudziła jego praca wykonana z reprezentacją Polski. Podczas jego kadencji Biało-Czerwoni znaleźli się w ścisłej światowej czołówce.

Adam Nawałka dał się poznać polskim kibicom jeszcze jako piłkarz. Pojechał z reprezentacją Polski nawet na mistrzostwa świata w 1978 roku. W kadrze zagrał w sumie w 34 spotkaniach. Jako zawodnik sięgnął po mistrzostwo Polski w 1978 roku w barwach Wisły Kraków.

Swoją karierę zawodnika zakończył w Stanach Zjednoczonych. Do Polski wrócił w latach 90. Jako szkoleniowiec trenował Świt Krzeszowice. Później przeniósł się do swojej ukochanej Wisły Kraków. Z Białą Gwiazdą w 2001 roku zdobył mistrzostwo kraju.

Później trenował Sandecję Nowy Sącz, a także Zagłębie Lubin. Później był szkoleniowcem Jagiellonii Białystok, a także wrócił do Wisły Kraków. W 2007 roku został jednym z najbliższych współpracowników Leo Beenhakkera w reprezentacji Polski. Z kadrą był podczas mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii.

Później objął GKS Katowice, by w 2010 roku zostać szkoleniowcem Górnika Zabrze. Z zespołem ze Śląska osiągał zaskakująco dobre wyniki. Jego praca w Górniku została dostrzeżona i doceniona przez władze PZPN-u, które 1 listopada 2013 roku mianowały go selekcjonerem reprezentacji Polski.

Z kadrą nie miał łatwych początków. Swój debiut na ławce trenerskiej reprezentacji Polski przeciwko Słowacji przegrał 0:2. Jednak jak się okazało, były to złe miłego początki. Pod wodzą Nawałki Biało-Czerwoni zaliczali się do światowej czołówki.

Krakowski szkoleniowiec jest jedynym trenerem reprezentacji Polski, który poprowadził kadrę do zwycięstwa nad Niemcami. 11 października 2014 roku jego podopieczni ograli świeżo upieczonych mistrzów świata 2:0. Także dzięki temu zwycięstwu Polacy awansowali na mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku.

Tam polscy kadrowicze osiągnęli najlepszy swój turniej od lat. Biało-Czerwoni awansowali tam do ćwierćfinału, gdzie w dramatycznych okolicznościach po rzutach karnych przegrali z Portugalią. Mimo wielkiego sukcesu piłkarze reprezentacji czuli wielki niedosyt.

Później przyszły fantastyczne eliminacje mistrzostw świata. Polacy w ich trakcie awansowali nawet na piąte miejsce w rankingu FIFA. Jednak na mundialu w Rosji kadra Nawałki rozczarowała i po trzech meczach fazy grupowej Biało-czerwoni wrócili do domu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News