Agata Mróz-Olszewska
wikipedia/Paweł Strykowski
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 24 Września 2020

Agata Mróz-Olszewska - wspaniała zawodniczka, która przegrała ze straszną chorobą. Nie zapomnimy jej walki

Agata Mróz-Olszewska przez lata była jedną z najlepszych polskich siatkarek. W drużynie prowadzonej przez Andrzeja Niemczyka, która dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy, była kluczową zawodniczką. Swoją postawą, zwłaszcza poza boiskiem inspirowała miliony Polaków. Niestety zmarła w 2008 roku.

Agata Mróz-Olszewska od najmłodszych lat pokazywała, że drzemie w niej wielki talent. Jeszcze jako uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego była kapitanem reprezentacji Polski kadetek, która sięgnęła po złoty medal podczas turnieju w Gdańsku. To było tylko jej preludium do wielkiej kariery.

Krokiem milowym w jej karierze było powołanie do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Turcji w 2003 roku. Polska reprezentacja zakończyła ten turniej ze złotym medalem, a postawa Mróz-Olszewskiej spowodowała, że zainteresowały się nią kluby zagraniczne. Zdecydowała się jednak pozostać w Polsce i przeszła do BKS Stal Bielsko-Biała.

Dwa lata później, na turnieju w Chorwacji obroniła z reprezentacją Polski złoto mistrzostw Europy. Niestety był to jeden z ostatnich sukcesów w jej karierze. W hiszpańskim Gruppo Murcia 2002 zdobyła jeszcze mistrzostwo i puchar kraju, ale w 2007 roku musiała przerwać karierę ze względu na zły stan zdrowia.

Przez 9 lat walczyła z białaczką, ale heroicznie walczyła z chorobą. Na początku 2008 roku ogłosiła, że spodziewa się dziecka z poślubionym w 2007 roku mężem, Jackiem Olszewskim. Jej upragniona córeczka urodziła się kwietniu. Pod koniec maja przeszła przeszczep szpiku, ale niestety 4 czerwca zmarła w wieku 26 lat. W 2012 roku powstał film biograficzny o Agacie Mróz-Olszewskiej. Rolę siatkarki w filmie "Nad życie" zagrała Olga Bołądź.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News