Franciszek Smuda
YouTube
Autor Piotr Bernaciak - 15 Listopada 2020

Czy Franciszek Smuda był dobrym selekcjonerem?

Franciszek Smuda dla wielu osób był osobą, która nie powinna nigdy znaleźć się na stanowisku trenera kadry. Nie wszyscy są o tym jednak przekonani. Wielu uważa również, że ma on swoje zasługi dla polskiej kadry narodowej. Niewątpliwie jest to kwestia sporna.

Czy Franciszek Smuda był dobrym selekcjonerem reprezentacji Polski? Dla wielu osób jest to kwestia wyjątkowo kontrowersyjna. Słynny trener przed laty osiągnął wielkie sukcesy w polskiej piłce klubowej. To właśnie dlatego zdaniem wielu zasłużył na szansę w kadrze.

Franciszek Smuda doprowadził łódzki Widzew do historycznej gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Do dziś jedynie Legia Warszawa i właśnie Widzew były jedynymi polskimi drużynami w tych rozgrywkach po reformie. Spore sukcesy osiągał również z Lechem Poznań.

To właśnie udana kadencja na stanowisku trenera Kolejorza pozwoliła Smudzie na pracę w kadrze. Miał on poprowadzić ją na Euro 2012, a więc na najważniejszym turnieju w dziejach polskiego futbolu. Niestety, sam turniej zakończył się dla nas klęską i brakiem awansu z grupy.

Niektórzy zauważają jednak, że to właśnie pod wodzą Franciszka Smudy w kadrze na dobre grać zaczął Robert Lewandowski, dziś najlepszy zawodnik świata, a skrzydła rozwinęli także Jakub Błaszczykowski, Wojciech Szczęsny i Łukasz Piszczek.

Kadra Franciszka Smudy dla wielu stanowi kontrowersję. Niektórzy uważają, że drużyna doświadczonego trenera miała ogrom pecha, inni natomiast są zdania, że absolutnie głównym winnym jej wyników jest trener, który nie nadawał się do swojej funkcji.

Czy Franciszek Smuda był waszym zdaniem dobrym trenerem kadry?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News