Przeprosiny Marcin Gortat
Gol
youtube.com
Autor Mateusz Dziubiński - 1 Maja 2020

Polak zamknął usta kibicom na całym świecie. Ta bramka przeszła do historii, po dziś mamy dreszcze (WIDEO)

Gol zdobyty w samej końcówce spotkania z Portugalią w ramach eliminacji do Euro 2008 przez Jacka Krzynówka, uczynił go bohaterem narodowym. Cenny remis wywieziony z Lizbony przybliżył nas do wywalczenia historycznego, pierwszego awansu na mistrzostwa Europy. Sama bramka była równie niesamowita.

Gol, jakiego udało się zdobyć Jackowi Krzynówkowi w starciu z Portugalnią, to jedno z najbardziej niewiarygodnych trafień w ostatnich latach. Wszyscy łapali się za głowy, gdy zobaczyli, że doświadczony pomocnik decyduje się na strzał. Piłka, ku zaskoczeniu obserwatorów, znalazła drogę do bramki.

Gol zdobyty w Lizbonie przez reprezentację Polski przeszedł do historii

W grupie eliminacyjnej do mistrzostw Europy 2008, których organizatorami były Austria i Szwajcaria, Polska pod wodzą Leo Beenhakkera mierzyła się w grupie z kilkoma trudnymi przeciwnikami. Faworytem do zajęcia pierwszego miejsca była reprezentacja Portugalii. I faktycznie, naszpikowana gwiazdami drużyna pewnie zmierzała po kwalifikację, jednak Polacy nie zamierzali ułatwiać rywalom zdania i dzielnie walczyli o historyczny sukces.

Po pamiętnym spotkaniu na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w którym nasza kadra wygrała 2:1, czekał rewanż w Lizbonie. Spotkanie miało kluczowe znaczenie w kontekście walki o awans. Tylko pierwsze dwa miejsca w grupie dawały prawo startu w Euro, a po piętach Polakom i Portugalczykom deptały drużyny Serbii i Finlandii.

Niesamowite trafienie Jacka Krzynówka pomogło kadrze wywalczyć historyczny awans

Spotkanie na Estadio Da Luz lepiej zaczęła nasza reprezentacja. W 44. minucie prowadzenie Polakom dał Mariusz Lewandowski. Jednak po przerwie gospodarze odzyskali inicjatywę, czego efektem były trafienia Maniche’a i Cristiano Ronaldo. Wszystko wskazywało na to, że spotkanie zakończy się zwycięstwem faworytów, jednak w 87. minucie na desperacki strzał zdecydował się Jacek Krzynówek. Ówczesny zawodnik VFL Wolfsburg zbiegł z piłką przy nodze z prawej strony boiska do środka, po czym płaskim strzałem posłał piłkę w kierunku bramki strzeżonej przez Ricardo. Piłka odbiła się od słupka, następnie od ręki interweniującego golkipera i wpadła do bramki! Wszyscy na stadionie, jak i przed telewizorami byli w szoku.

Dane nam było obejrzeć nieprawdopodobną bramkę. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2, co przybliżyło Polaków do awansu na europejski czempionat. W następnych spotkaniach podopieczni Leo Beenhakkera zremisowali z Finami oraz pokonali Kazachstan i Belgię. Mogliśmy świętować historyczny awans na Euro z pierwszego miejsca w grupie. Bramka jacka Krzynówka do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej niesamowitych w dziejach polskiej kadry.

Źródło: Youtube