Grzegorz Lato
Youtube TVP Sport
Autor - 17 Listopada 2020

Czy Grzegorz Lato był dobrym prezesem PZPN?

Grzegorz Lato to jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski. Grający na pozycji napastnika brał udział w największych imprezach międzynarodowych, zdobywając medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. Później był znany również z pracy trenerskiej, ale przede wszystkim ze swojej prezesury w PZPN-ie.

Grzegorz Lato większość swojej kariery klubowej spędził w Stali Mielec i to za czasów gry w tym zespole święcił największe sukcesy reprezentacyjne. W dorosłej kadrze reprezentacji Polski zadebiutował w 1971 roku w meczu przeciwko reprezentacji RFN. Już rok później pojechał z kadrą na igrzyska olimpijskie do Monachium, gdzie Polska zdobyła złoty medal, jednak sam Lato zagrał tylko w jednym spotkaniu.

Później już stanowił ważny element polskiego zespołu. W 1974 roku zagrał na mistrzostwach świata w RFN i w meczu o trzecie miejsce z Brazylią to jego trafienie dało Polakom zwycięstwo 1:0. Grzegorz Lato na tym turnieju został również królem strzelców z 7 bramkami na koncie.

Później brał jeszcze udział w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, gdzie polska reprezentacja sięgnęła po srebro, a ostatni sukces z kadrą Lato osiągnął w 1982 roku, gdy na mistrzostwach świata w Hiszpanii Polska zajęła 3. miejsce.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej były napastnik reprezentacji zaczął karierę trenerską i prowadził takie kluby jak m.in. Stal Mielec, Amica Wronki czy Widzew Łódź. Dużo bardziej jest jednak znany z tego, że w latach 2008-2012 był prezesem PZPN-u. Jego kadencja zakończyła się po Euro 2012 rozgrywane w Polsce i Ukrainie. Grzegorz Lato nie starał się już o reelekcję i został zastąpiony przez obecnego prezesa, Zbigniewa Bońka.

Niektórzy są zdania, że kadencja Zbigniewa Bońka jest o niebo lepsza od tej Grzegorza Laty. Uważacie, że Grzegorz Lato był dobrym prezesem PZPN?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News