Grzegorz Lato
screen - youtube.com/łączy nas piłka
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 25 Września 2020

Grzegorz Lato - Niezwykle barwna postać polskiego futbolu. Dał nam wiele wspaniałych wspomnień

Grzegorz Lato do tej pory wzbudza wielkie emocje wśród polskich kibiców piłki nożnej. Jako zawodnik był medalistą igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, ale jako działacz wzbudza kontrowersje. Były prezes PZPN nie powtórzył ze związkiem sukcesów, jakie osiągał z reprezentacją Polski jako piłkarz.

Grzegorz Lato jest jedna z najbarwniejszych postaci w polskim futbolu. Do legendy przeszły już jego anegdoty o jego czasie "na setkę". Jako zawodnik był jednym z najlepszych graczy, jakich miała w swoich szeregach reprezentacja Polski. Jego zasługi jako piłkarza kibice doceniają nawet po latach.

Reprezentacja Polski w latach 70. i na początku lat 80. należała do ścisłej światowej czołówki. Jednym z najważniejszych zawodników tamtego okresu był niepodważalnie Grzegorz Lato, którego bramki dawały Polsce największe sukcesy w historii.

Razem z reprezentacją Polski dwukrotnie zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Szczególnie udany w jego wykonaniu był turniej w 1974 roku rozgrywany w RFN, na którym zdobył pierwszy z medali. Lato został królem strzelców tamtego turnieju z dorobkiem 7. trafień. Drugi medal zdobył osiem lat później podczas turnieju w Hiszpanii. W reprezentacji zdobył także złoto olimpijskie w 1972 roku i srebro cztery lata później.

Lato jako pierwszy zawodnik w reprezentacji rozegrał 100 spotkań. Po zakończeniu kariery piłkarza zaangażował się w działalność związkową. W latach 2008-2012 był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego kadencja była naznaczona porażkami. Najpierw Polacy nie awansowali na mundial w 2010 roku, a później słabo zaprezentowali się podczas rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie mistrzostw Europy. Podczas jego rządów, z trybun regularnie można było usłyszeć obraźliwe przyśpiewki kibiców pod adresem związku i jego władz.

Jego kadencja w PZPN-ie nie wpłynęła mocno na postrzeganie jego kariery sportowca. W 2018 roku został zorganizowany plebiscyt na najlepszą "11" w historii polskiego futbolu. Lato głosami widzów zajął miejsce w ataku obok Włodzimierza Lubańskiego i Roberta Lewandowskiego.

OBŁĘDNIE SMACZNE I PROSTE KOTLECIKI Z KURCZAKA - PYCHA

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News