Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 16 Lutego 2021

Jak obstawiać piłkę nożną?

Piłka nożna to sport, który przyciąga kibiców przed telewizory, na stadiony, a także do… punktów stacjonarnych i na strony internetowe legalnych bukmacherów. Nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie zakłady na polską, angielską czy hiszpańską piłkę nożną są najbogatszą częścią oferty operatorów bukmacherskich. Na czym zatem polegają? Sprawdzamy.

Autor: Wojciech Borecki – publicysta legalsport.pl

Na początek podstawy. Wyniki meczów piłki nożnej (w tym polskiej Ekstraklasy) można stawiać na kuponach pojedynczych albo akumulowanych. Jak sama nazwa wskazuje, kupon pojedynczy (SOLO) zawiera typ tylko na jedno zdarzenie, zaś kupon akumulowany (AKO) – nawet na kilkadziesiąt. Obstawia się je w trybie przedmeczowym, czyli przed rozpoczęciem danego spotkania lub live, a więc już w jego trakcie. Wielu bukmacherów udostępnia także tzw. zakłady długoterminowe, w których typuje się np. mistrza danej ligi, króla strzelców albo reprezentację, która wywalczy tytuł mistrza świata. Takie zakłady można typować do określonego przez bukmachera terminu. Więcej na ten temat można przeczytać w vademecum gracza - poradniku jak stawiać zakłady https://www.legalsport.pl/vademecum/poradnik-gracza/. Przedstawione są tam internetowe zakłady u poszczególnych, legalnych polskich bukmacherów jak STS, Fortuna, BETFAN, Betclic czy forBET wraz z premiami i freebetami.

A jakie konkretnie zdarzenia znaleźć się mogą na kuponie bukmacherskim na piłkę nożną? Najpopularniejsze są zakłady typu 1x2, w którym obstawia się wynik meczu – typ 1 oznacza wygraną gospodarzy, x to remis, a 2 to zwycięstwo gości. To jednak dopiero początek. – Oferta bukmacherska znacznie wykracza ponad podstawę. Do najpopularniejszych podtypów należą „typ na zwycięstwo bez remisu”, „podwójna szansa” i „liczba goli w meczu”, a także „obie drużyny strzelą bramkę” i „handicap” – mówi Magda Stępień, ekspertka portalu LegalSport.pl, na temat zakładów piłkarskich w Polsce. Zdarza się, że w przypadku prestiżowych spotkań bardzo znanych, utytułowanych zespołów liczba przypisanych im zakładów (rynek zdarzeń) przekracza 300.

Piłka nożna – zakłady stawiaj mądrze

Nie bez przyczyny mówi się, że zakłady bukmacherskie to najmniej losowa z gier hazardowych. Owszem, zawsze może się zdarzyć, że murowany faworyt jak Bayern Monachium czy Real Madryt sensacyjnie przegra swój mecz, ale i tak są to sytuacje relatywnie rzadko spotykane. W typowaniu wyników piłki nożnej (także naszej Reprezentacji) pomagają statystyki. Rasowi gracze bukmacherscy analizują pozycje zespołów w tabeli, rezultaty poprzednich spotkań, aktualną formę zawodników, znaczenie może mieć stadion na którym rozgrywany jest mecz, a nawet atmosfera w zespole. – Ranga spotkania oraz czas mają istotne znaczenie przy typowaniu wydarzeń sportowych. Zawodnicy i trenerzy inaczej podchodzą do starć o dużej presji i znaczeniu, a inaczej na przykład do spotkań towarzyskich. Ponadto należy pamiętać, że środek sezonu to optymalny okres, w którym najłatwiej poprawnie wytypować ostateczny rezultat meczu – dodaje Magda Stępień z LegalSport.pl.

Przy obstawianiu kuponów na piłkarską Ligę Mistrzów warto wykazywać się również sprytem. Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z bukmacherką powinien wiedzieć, że od każdego operatora można… zgarnąć zupełnie za darmo nawet kilka tysięcy złotych na typowanie wyników. Jak to możliwe? Pozwalają na to różnego rodzaju bonusy bukmacherskie. Każdy legalny operator ma w ofercie tzw. bonus powitalny, czyli premię za założenie u niego konta. Cyklicznie u bukmacherów pojawiają się różnego rodzaju darmowe zakłady (np. 15 takich zakładów w BETFAN za 30 zł), zakłady bez ryzyka (najwyższy w Betclic i Superbet – 500 zł), bonusy urodzinowe (Forbet, Totalbet) czy specjalne. Są gracze, którzy zyskują dzięki temu pokaźne środki na typowanie zakładów (nawet 5050 zł w Totalbet).

Niemniej zawsze należy pamiętać, że najważniejsze przy typowaniu zakładów to zachować zdrowy rozsądek, uważnie zapoznać się z regulaminem promocji i korzystać jedynie z ofert legalnych operatorów.

Hazard może uzależniać. Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji polskiego Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Wszystkie wymienione firmy bukmacherskie posiadają stosowne zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Tekst zewnętrzny

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News