Jan Ciszewski
PIOTR GAJEK/East News
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 22 Września 2020

Jan Ciszewski - wielki dziennikarz, który był przy największych sukcesach Polaków. Wspaniały głos, nie zapomnimy go nigdy

Jan Ciszewski przez lata gościł w polskich domach przy okazji najważniejszych imprez sportowych. To właśnie on relacjonował m.in.: "zwycięski remis" Polaków na Wembley, czy medale reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich. Na jego relacjach wychowały się całe pokolenia Polaków. Do dziś uchodzi za wzór do naśladowania.

Jan Ciszewski przyszedł na świat jeszcze przed wojną. W dzieciństwie trenował żużel, ale jego kariera została przerwana przez groźny wypadek. Po ukończeniu szkoły rozpoczął swoją karierę dziennikarską. Jego talent został dostrzeżony przez Telewizję Polską, w której stał się jednym z najważniejszych sprawozdawców w historii.

Przez lata był głównie kojarzony z meczami reprezentacji Polski na najważniejszych arenach świata. To jego głos towarzyszył polskim kibicom podczas starć reprezentacji podczas mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich. Był świadkiem jednych z największych sukcesów polskiego sportu.

Relacjonował zdobycie złotego medalu olimpijskiego przez "Orły Górskiego" podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku oraz srebrnego cztery lata później. To właśnie Ciszewski komentował mecze polskiej reprezentacji m.in.: podczas mundialu w 1974 i 1982 roku, na których Polacy sięgali po brązowe medale.

Niestety przez lata zmagał się z ciężką chorobą. Niedługo po wywalczonym brązowym medalu podczas mistrzostw świata w 1982 roku trafił do szpitala. Zmarł w listopadzie tego samego roku po walce z rakiem. Do tej pory uważany jest za jednego z najważniejszych dziennikarzy sportowych w historii Polski. Inny legendarny komentator, Dariusz Szpakowski wielokrotnie podkreślał, jak dużo się nauczył od Ciszewskiego.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News