K2 historia
Biblioteka Canva/gniedzieska
Autor Łukasz Kowalski - 16 Stycznia 2021

Historyczny wyczyn. Udało się, K2 zdobyte zimą, po raz pierwszy w historii. Gratulujemy

K2 w końcu zostało zdobyte zimą. 16 stycznia 2021 roku przeszedł już na stałe do historii. Dziesięciu Nepalczyków w sobotę jako pierwsi ludzie na ziemi zdobyli najwyższy szczyt Karakorum. Tym samym już wszystkie ośmiotysięczniki zostały zdobyte zimą. Historyczny dzień dla światowego himalaizmu.

  • K2 w końcu zostało zdobyte podczas zimowego wejścia
  • Dziesięciu Nepalczyków jako pierwsi na świecie zdobyli K2 zimą
  • To był ostatni ośmiotysięcznik na ziemi, który został zdobyty zimą

K2 w końcu zostało poskromione zimą. Od kilku dni mówiło się o tym, że ekspedycja Nepalczyków może się udać. Już w piątek pobito rekord zimowego wejścia na najwyższy szczyt Karakorum. Do tej pory należał od do polskiej ekipy, która w sezonie 2002/2003 weszła na wysokość 7650 metrów.

W sobotę rano pojawiły się informacje, że są wielkie szanse na zimowe zdobycie morderczej góry. - Jesteśmy teraz 200 m od celu, aby Nepal i całe środowisko wspinaczy było dumne - napisał w mediach społecznościowych o godzinie 9 uczestnik wyprawy Mingma Myale.

K2 w końcu zdobyte zimą

W sobotę pojawiło się okno pogodowe, które wspinacze postanowili wykorzystać. Ostatecznie w ataku na szczyt wzięło udział 10 himalaistów: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

- Jak wynika z najnowszego raportu, wyprawa z Nepalu ma dziś zdobyć szczyt. W tej chwili przekraczają Szyjkę Butelki - lodospad, który jest również ostatnią z największych przeszkód. Dzisiaj tworzy się historia - napisał w sobotę rano "Pakistan Tourism".

Kolejne informacje podał dziennikarz Tanveer Ahmed. - Wszystkich 10 nepalskich Szerpów jest prawie 70 metrów poniżej wierzchołka góry. Wspólnie zdobędą szczyt - napisał na Twitterze.

Po dwóch godzinach pojawiła się informacja, że cała ekspedycja ma się zatrzymać 10 metrów przed szczytem, aby wszyscy razem weszli na szczyt K2. Te informacje potwierdził uczestnik wyprawy Chang Dawa Sherpa na swoim Instagramie.

Historyczny dzień dla światowego himalaizmu

Ok godziny 13 pojawiła się informacja, że nepalskim wspinaczom udało się coś, czego nie osiągnął nikt wcześniej w historii. Szerpowie jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli K2 w zimowym podejściu.

- Zrobiliśmy to, 16 stycznia 2021 roku! Uwierzcie mi, że to zrobiliśmy. Podróż na szczyt nigdy wcześniej się nie dokonała. "Dzika góra" Karakorum zdobyta w najbardziej niebezpiecznym sezonie - zimowym. Nepalscy wspinacze w końcu dotarli na szczyt K2 (Chhogori 8611m), dziś po południu o 17:00 czasu lokalnego - napisał na Twitterze Chang Dawa Sherpa.

- W końcu się udało. Stworzyliśmy historię na polu alpinizmu - napisał na Facebooku Mingma Myale. - Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy - napisał polski himalaista Adam Bielecki.

Świat czekał na zimowe wejście na ośmiotysięcznik pięć lat. Alex Txikon, Simone Moro, Muhammad Ali w 2016 roku jako pierwsi w historii zimą wspięli się na Nanga Parbat.

Jak pożegnać się z pupilem? O najstarszym cmentarzu dla zwierząt w Polsce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News