Kazimierz Górski
EAST NEWS
Autor Mateusz Dziubiński - 1 Października 2020

Kazimierz Górski - polski trener stulecia. Czy ktoś zdoła powtórzyć jego sukcesy?

Kazimierz Górski jest autorem największych sukcesów reprezentacji Polski w historii. Legendarny szkoleniowiec z “Biało-Czerwonych” uczynił drużynę, której bały się największe światowe potęgi, jak Holandia, Anglia, czy Niemcy. Wspominanemu do dzisiaj z rozrzewnieniem przez kibiców trenerowi nie dorównał żaden z kolejnych opiekunów naszej kadry. 

Kazimierz Górski to postać legendarna w dziejach polskiego sportu. Choć od czasu, gdy odpowiadał on za prowadzenie reprezentacji Polski, minęło już kilkadziesiąt lat, nadal jest on wymieniany jako najlepszy szkoleniowiec, jaki kiedykolwiek pracował z naszymi piłkarzami.

Legenda futbolu pracowała z “Biało-Czerwonymi” w roli pierwszego szkoleniowca przez sześć lat, od 1970 do 1976 roku. Właśnie ten okres uważany jest po dziś dzień za najlepsze lata polskiej piłki. Podopieczni Kazimierza Górskiego zaistnieli na niemal wszystkich najważniejszych imprezach, czyli mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich.

Prowadzona przez Górskiego reprezentacja Polski najpierw sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich w 1972 roku, a cztery lata później wywalczyła srebrny medal. W 1974 roku natomiast Polacy osiągnęli największy sukces w historii startów na mundialu. Podczas turnieju w RFN dotarli aż do półfinału i ostatecznie zajęli miejsce na najniższym stopniu podium.

Zasługi Kazimierza Górskiego można wymieniać jeszcze długo, jak choćby historyczny remis z Anglikami na Wembley w eliminacjach wspomnianego mundialu. Kibice z rozrzewnieniem wspominają uwielbianego trenera po dziś dzień i tęsknią za czasami, gdy Polska reprezentacja biła się o największe tytuły świata.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News