Nie żyje
ADAM NOCON/East News
Autor Mateusz Dziubiński - 1 Lutego 2021

Nie żyje Ryszard Szurkowski. Polacy żegnają legendę

Nie żyje Ryszard Szurkowski, legendarny kolarz i jeden z najwybitniejszych sportowców w historii Polski. Informacja o śmierci wielokrotnego mistrza Polski i medalista olimpijskiego pojawiła się nagle w poniedziałek rano. Szurkowski od ponad 2,5 roku przechodził rehabilitację po ciężkim wypadku, jakiego doznał w trakcie wyścigu pokazowego w Niemczech. Legendarny sportowiec miał 75 lat.

  • PAP podała w poniedziałkowy poranek niezwykle smutne informacje
  • W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski
  • Szurkowski od ponad 2,5 roku walczył o powrót do zdrowia po ciężkim wypadku na trasie wyścigu w Niemczech
  • Ryszard Szurkowski to najbardziej utytułowany kolarz w historii Polski

Nie żyje Ryszard Szurkowski, wybitny reprezentant Polski w kolarstwie. Do dzisiaj uważany jest on za jednego z najwybitniejszych kolarzy w historii naszego kraju. Legendarny sportowiec od dłuższego czasu znajdował się w bardzo złym stanie po wypadku, którego doświadczył na trasie pokazowego wyścigu w Niemczech.

Nie żyje Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz

Poniedziałkowy poranek przywitał nas niezwykle smutnymi wiadomościami. Polska Agencja Prasowa podała, że w wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, jeden z najwybitniejszych sportowców w historii naszego kraju. Od ponad 2,5 roku zmagał się on z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Ryszard Szurkowski do dzisiaj uważany jest za jednego z najlepszych kolarzy w historii Polski. W poważnych zawodach debiutował w 1963 roku i od tamtego czasu odniósł niesamowite sukcesy. Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich i na obu imprezach zdobywał medale.

Szurkowski jest dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim. Pierwsze srebro zdobył w 1972 roku w Monachium. Swój wyczyn powtórzył cztery lata później w Montrealu. W 1973 roku został indywidualnym mistrzem świata w kolarstwie szosowym. Po tytuł ten sięgnął też dwa razy w jeździe drużynowej.

Ryszard Szurkowski ma na swoim koncie także trzy tytuły mistrza świata amatorów. Ponadto cztery razy wygrywał legendarny Wyścig Pokoju. Jest również dwunastokrotnym mistrzem Polski. Nigdy nie udało mu się wygrać Tour de Pologne, ale to do niego należy rekord zwycięstw w poszczególnych etapach tej imprezy. Ma ich aż 15.

Ryszard Szurkowski odszedł w wieku 75 lat

Po zakończeniu kariery Ryszard Szurkowski miał wiele zajęć. Był posłem na sejm PRL, ale przede wszystkim trenerem, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Nie zrezygnował jednak z jazdy na rowerze i aktywnie brał udział w różnego typu imprezach aż do 73. roku życia.

10 czerwca 2018 roku Ryszard Szurkowski doznał ciężkiego wypadku na trasie wyścigu w Niemczech. W wyniku feralnego zderzenia Szurkowski doznał m.in. urazu rdzenia kręgowego i czaszki. Był także sparaliżowany. Od ponad 2,5 roku przechodził rehabilitację i walczył o powrót do zdrowia.

Informację o śmierci Ryszarda Szurkowskiego potwierdziła jego żona. Iwona Arkuszewska-Szurkowska w rozmowie z PAP przyznała, że jej mąż zmarł w wieku 75 lat. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii do końca liczył, że uda mu się jeszcze wrócić do ukochanej dyscypliny. Niestety już nigdy nie zobaczymy go na rowerze.

Źródło: PAP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News