Klasyfikacja generalna Pucharu Świata Polacy
screen - twitter.com/sport_tvppl
Autor Łukasz Kowalski - 31 Stycznia 2021

Nowa kwalifikacja generalna Pucharu Świata. Wielki awans Polaka

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po konkursie w Willingen przeszła zmiany w czołówce. W jednoseryjnym konkursie drugie miejsce zajął Piotr Żyła, który dzięki temu awansował na czwartą pozycję w cyklu. Spory awans w niedzielę zaliczył także czwarty w konkursie Klemens Murańka. Przewagę nad rywalami powiększył za to lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud.

  • Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po niedzielnym konkursie w Willingen przeszła zmiany
  • Drugie miejsce w konkursie zapewniło awans na czwarte miejsce cyklu Piotrowi Żyle
  • Spory awans zaliczył także czwarty w niedzielę Klemens Murańka
  • Na prowadzeniu w Pucharze Świata umocnił się Halvor Egner Granerud, trzeci pozostaje Kamil Stoch

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po niedzielnym konkursie w Willingen przeszła zmiany w czołówce. W niedzielę na skoczni Mühlenkopfschanze z powodu silnego wiatru udało się rozegrać tylko jedną serię.

W niej najlepiej poradził sobie Halvor Egner Granerud. Norweg najlepiej poradził sobie z trudnymi warunkami i wygrał swój ósmy konkurs Pucharu Świata w tym sezonie. Drugi był Piotr Żyła, a podium uzupełnił Markus Eisenbichler.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata: Polacy w czołówce

Udany występ w niedzielnym konkursie zaliczył także Klemens Murańka. 26-latek pokazał, że bardzo dobrze czuje się na skoczni w Willingen, której od piątku jest rekordzistą. Podopieczny trenera Michala Doleżala zajął czwarte miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze.

Słabiej poradzili sobie pozostali z kadrowiczów. Silne podmuchy wiatru szczególnie mocno dały się we znaki Kamilowi Stochowi. Trzykrotny mistrz olimpijski niedzielny konkurs zakończył dopiero na 27. miejscu.

Skoki Polaków znalazły swoje odzwierciedlenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Żyła za drugie miejsce zgarnął 80 punktów i dzięki temu awansował z siódmej na czwartą pozycję. 34-latni skoczek po 14. konkursach, w których brał udział, ma na koncie 602 punkty.

Największy awans spośród Biało-Czerwonych w niedzielę zaliczył Murańka. 26-latek skoczył w klasyfikacji cyklu aż o 12 pozycji i obecnie plasuje się na 27. miejscu z dorobkiem 111. punktów. Tuż za nim jest Jakub Wolny, który w niedzielnym konkursie zajął 18. miejsce i obecnie jest na 29. pozycji w "generalce" ze stratą 6. "oczek" do Murańki.

Granerud coraz bliżej Kryształowej Kuli

Swoją trzecią pozycję w cyklu utrzymał Kamil Stoch, który ma na koncie 725 punktów. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze szósty Dawid Kubacki z dorobkiem 568. "oczek". Za to miejsce w czołowe coraz bardziej oddala się Andrzejowi Stękale. 25-latek spadł po niedzielnym konkursie na 15. miejsce.

Dzięki dwóm zwycięstwom w Willingen na prowadzeniu cyklu umocnił się Granerud. Norweg po 16. konkursach tego sezonu ma na koncie 1206 punktów. Drugi Eisenbichler traci do niego już 318 "oczek", a Stoch 481.

24-letni Norweg jest coraz bliżej zdobycia Kryształowej Kuli. Przed nim jeszcze 12 konkursów indywidualnych. Postawa Graneruda w obecnym sezonie jest o tyle zaskakująca, że poprzedni sezon zakończył na 61. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Skoczkowie po zawodach w Willingen pozostaną w Niemczech. W najbliższy weekend będą skakali w Klingenthal. Miasteczko zastąpiło japońskie Sapporo, które odwołało zawody z powodu pandemii koronawirusa.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News